Blog

Drzwi pasywne — co to znaczy?

Drzwi pasywne co to znaczy_

Jednym z kluczowych parametrów technicznych drzwi zewnętrznych jest ich izolacyjność cieplna.

Izolację termiczną drzwi najlepiej obrazuje współczynnik przenikania ciepła Ud. Określa on ile ciepła „ucieknie” przez 1m² powierzchni drzwi przy 1°C różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz.

Im niższa wartość współczynnika Ud, tym dany materiał lepiej chroni przed utratą ciepła. Oznacza to, że przez drzwi zewnętrzne pasywne o współczynniku Ud = 0,6 W/m²K stracimy dwa razy mniej ciepła niż przez drzwi o Ud = 1,2 W/m²K.

Unia Europejska a współczynnik przenikalności

W trosce o środowisko UE wprowadza regulacje ograniczające zużycie energii grzewczej. Drzwi, w zależności od tego gdzie są wbudowane, również muszą spełniać rygorystyczne normy. Obecnie dla drzwi zewnętrznych, które są zastosowane do nowych budynków ogrzewanych, współczynnik Ud nie może być większy niż 1,3 W/m²K.

Drzwi pasywne – co to właściwie oznacza?

Zewnętrzne drzwi pasywne z założenia powinny mieć lepsze parametry. Przyjmuje się, że drzwi można nazwać pasywnymi, gdy ich współczynnik przenikalności cieplnej Ud nie jest większy niż 0,8 W/m²K.

Do jakiego domu drzwi pasywne będą niezbędne?

Dom pasywny (passive house – PH, polskie oznaczenie – NF15) to taki, w którym roczne zapotrzebowanie na energię wynosi nie więcej niż 15 kWh na m² w ciągu 1 roku.

Praktyka pokazuje, że drzwi wejściowe pasywne są wybierane nie tylko przez klientów budujących domy pasywne. Coraz więcej świadomych klientów zamawia je do domów energooszczędnych i budowanych w zwykłym standardzie energetycznym.

Drzwi wejściowe pasywne w ofercie MARTOM

MARTOM posiada w swojej ofercie grupę pasywnych drzwi wejściowych o nazwie PASSIVE.

Drzwi zewnętrzne pasywne MARTOM PASSIVE – budowa

Schemat budowy drzwi pasywnych Martom.

1. Grubość skrzydła wynosi aż 9 cm, co zapewnia doskonałą izolację termiczną.
2. Wypełnienie pianą PUR wykonane w technologii wtryskiwania.
3. W przypadku drzwi pasywnych pakiet szybowy jest zbudowany z 4 szyb połączonych tzw. ciepłymi ramkami.
4. Poszycie skrzydła jest wykonane z blachy stalowej ocynkowanej pokrytej wysokiej klasy laminatem

Jakich ościeżnic używamy do montowania drzwi pasywnych MARTOM?

Do montowania drzwi pasywnych MARTOM PASSIVE wykorzystuje się jeden z dwóch rodzajów ościeżnic:

1. metalowo-drewnianą,
2. aluminiową.

Ościeżnice PASSIVE posiadają dwie uszczelki. Kolejne dwie umieszczone są w skrzydle. Poczwórny system uszczelnienia zapewnia wyjątkową ochronę termiczną oraz zwiększa dźwiękoszczelność drzwi.

Przekroje ościeżnic drzwi pasywnych Martom.

Ciepły próg aluminiowy zapewnia pełną szczelność strefy progowej. Blokada termiczna progu jest wykonana z tworzywa, które skutecznie ogranicza przewodzenie ciepła. Górną część progu można łatwo wymienić w razie porysowania.

Rama skrzydła jest wykonana z tworzywa nowej generacji – ABS zbrojonego włóknem szklanym. Gwarantuje utrzymanie sztywności skrzydła, a tym samym pełną szczelność we wszystkich warunkach pogodowych. Lekka konstrukcja zapobiega opadaniu skrzydła. Wielokomorowy profil poprawia izolacyjność termiczną.

Maksymalne bezpieczeństwo – czyli jakich zamków używamy do zamykania drzwi pasywnych MARTOM?

Drzwi pasywne MARTOM PASSIVE są dostępne z dwoma rodzajami zamków:

1. Zamek listwowy renomowanej niemieckiej firmy ROTO QB składa się z dwóch zamków 4-bolcowych (każdy bolec o średnicy 12mm) oraz z zamka centralnego z masywną sztabą.

Jeden ruch klucza powoduje wysunięcie wszystkich dziewięciu rygli. Zapewnia to doskonałą szczelność i bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Zamek ROTO QB jest wyposażony dodatkowo w unikalny mechanizm dwustopniowego docisku.

2. Zamek listwowy automatyczny jest wprawiany w ruch przy pomocy silnika elektrycznego. Każde zamknięcie skrzydła uruchamia silnik i powoduje automatyczne zaryglowanie – nie trzeba drzwi zamykać kluczem.

Drzwi można otworzyć na kilka sposobów:

– Od środka wystarczy nacisnąć klamkę.
– Od zewnątrz można otworzyć drzwi przy użyciu czytnika linii papilarnych, klawiatury kodowej lub zdalnie za pomocą smartfona.
– Zawsze można otworzyć drzwi mechanicznie kluczem – nawet gdy nie ma zasilania.

Schemat działania zamka listwowego automatycznego.
Schemat działania zamka listwowego automatycznego.

Ile kosztują pasywne skrzydła drzwiowe?

Drzwi pasywne stanowią elitę na rynku. Ich cena jest wyższa niż w przypadku drzwi energooszczędnych, gdyż wymagają specjalnych rozwiązań, które pozwalają w sposób nadzwyczajny ograniczyć straty ciepła. Różnica w cenie drzwi pasywnych w stosunku do dobrych drzwi energooszczędnych przeważnie wynosi kilkaset złotych.

Ile kosztują pasywne drzwi MARTOM?

MARTOM udostępnia na swojej stronie konfigurator drzwi, który umożliwia samodzielną wycenę różnych modeli i standardów, w tym drzwi pasywnych. Zachęcamy do skorzystania z tego intuicyjnego narzędzia.

Czy wszystkie drzwi pasywne to dobry wybór?

Wybór drzwi pasywnych nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli chcemy, aby były one zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Wielu producentów drzwi pasywnych oferuje różne modele drzwi zewnętrznych, zarówno pełne, jak i przeszklone. Istnieją opcje wykonane w różnych technologiach np. w hybrydowej. Warto zwrócić uwagę na techniczne drzwi zewnętrzne, które mają niski współczynnik przewodnictwa cieplnego oraz są dźwiękoszczelne.

Design – drzwi pasywne vs. charakterystyka domu

Drzwi pasywne nie muszą być nudne. Postęp technologiczny pozwalają na tworzenie nowoczesnych drzwi pasywnych, które są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Możemy wybierać między drzwiami pasywnymi nowoczesnymi, klasycznymi czy też przeszklonymi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu naszego domu. Z pomocą naszego konfiguratora można łatwo wybrać odpowiedni dla nas design drzwi.

Montaż drzwi pasywnych

Montowanie drzwi pasywnych różni się nieco od montażu tradycyjnych drzwi, dlatego konicznie powinniśmy zwrócić się z nim do specjalistów w tej dziedzinie.

Więcej na temat ogólnego montażu drzwi zewnętrznych można przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów: Co powinniśmy wiedzieć, zanim wymienimy drzwi zewnętrzne w swoim domu lub mieszkaniu?

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Wygłuszenie drzwi zewnętrznych

Wygłuszanie drzwi – jak skutecznie wyciszyć drzwi zewnętrzne i cieszyć się ciszą?

Wygłuszanie drzwi jest priorytetem dla wielu osób, które pragną cieszyć się ciszą i spokojem we własnych czterech ścianach. Sprawdź jak skutecznie do niego podejść.
Zewnętrzne drzwi frontowe Martom

Jakie drzwi frontowe do domu wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi frontowych do domu to decyzja, która wbrew pozorom ma kluczowe znaczenie nie tylko dla estetyki naszego domu.
świetliki w drzwiach martom

Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem – połączenie funkcjonalności i estetyki

Stosowanie świetlików w drzwiach zewnętrznych to jeden z nowych trendów, który łączy w sobie praktyczne i estetyczne aspekty projektowania.
Następny