Co powinniśmy wiedzieć, zanim wymienimy drzwi zewnętrzne w swoim domu lub mieszkaniu?
Wymiana drzwi zewnętrznych to z pewnością jedna z ważniejszych inwestycji, jaką możemy podjąć w naszym domu czy mieszkaniu. Nowe drzwi zewnętrzne nie tylko wpłyną na poprawę bezpieczeństwa naszego domu, ale także na jego estetykę, izolację termiczną i wyciszenie. Warto więc zastanowić się nad wymianą drzwi, jeśli nasze obecne już nie spełniają swojej funkcji lub po prostu są stare i zniszczone.
Czy podczas wymiany drzwi wejściowych konieczna jest również wymiana ościeżnicy?
Jednym z często zadawanych pytań przy wymianie drzwi zewnętrznych jest to, czy można wymienić je bez wymiany ościeżnicy. Ościeżnica to element, który stanowi podporę dla drzwi i odpowiada za ich szczelność oraz stabilność.
Odpowiedź brzmi: można, ale rodzi to wiele problemów i często wpływa na znaczne zwiększenie ceny nowego skrzydła, więc raczej odradzamy tego typu praktykę.
Każdy producent drzwi stosuje inną technologię:
– inny rodzaj, rozstaw i ilość zawiasów,
– inne uszczelki,
– inną szerokość skrzydła i ościeżnicy,
– inne zamki, zaczepy, bolce antywyważeniowe, rodzaje przylg itp.
Żeby wymienić samo skrzydło, należy je zamówić u tego samego producenta, w tej samej technologii i standardzie. Jeżeli drzwi były produkowane wiele lat temu, to prawdopodobieństwo wykonania ich w identycznej technologii jest znikome – producenci zmieniają technologie i maszyny. Bardzo często stosowane kiedyś komponenty (np. zawiasy lub zamki) są już niedostępne.
Cena montażu drzwi – ile to zazwyczaj kosztuje?
Cena wymiany drzwi zewnętrznych zależy od wielu czynników, takich jak:
Rodzaj drzwi – cena za wymianę drzwi zależy od ich rodzaju. Drzwi hybrydowe są zazwyczaj widocznie tańsze od drzwi wykonanych wyłącznie z drewna lub aluminium. Eliminują one również wady wynikające z wykorzystania poszczególnych materiałów samodzielnie.
Wymiary drzwi – im większe drzwi, tym więcej materiałów potrzeba do ich wymiany, co wpływa na wyższą cenę.
Ościeżnica – jeśli ościeżnica jest uszkodzona, zużyta, lub była wykonana na tyle dawno, że producent zrezygnował z produkcji drzwi, które do niej pasują, konieczne będzie jej wymiana. W takim wypadku cena wymiany drzwi z pewnością wzrośnie.
Montaż – cena za montaż nowych drzwi zależy od firmy, która go wykonuje. Warto więc porównać oferty różnych firm i wybrać tę, która oferuje najlepsze warunki.
Szacunkowa cena wymiany drzwi zewnętrznych waha się od około 2000 zł do nawet 10 000 zł, w zależności od wybranych przez nas parametrów. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która może przynieść nam wymierne korzyści, takie jak poprawa bezpieczeństwa, izolacji termicznej czy estetyki całego domu.
Ile czasu potrzebujemy, aby wymienić drzwi zewnętrzne na nowe?
Wstawienie drzwi do stanu surowego zajmuje około 2 godzin. Jeżeli chodzi o ich wymianę, to dochodzi czas demontażu starych drzwi i przygotowania otworu montażowego. Całość musi się jednak zakończyć w ciągu jednego dnia, aby nie zostawiać niezabezpieczonego otworu drzwiowego.
Zakres prac związanych z wyrwaniem starych drzwi i przygotowaniem otworów montażowych będzie znacznie wpływał na cenę wymiany.
Duży wpływ na cenę mają również ewentualne obróbki tynkarskie po wstawieniu nowych drzwi. Jeżeli klient sobie życzy i firma wykonuje takie usługi, to obróbka również powinna być wykonana w tym samym lub następnym dniu.
Na jaki materiał wykonania powinniśmy się zdecydować, kiedy chcemy zamontować nowe drzwi?
Najpopularniejszymi materiałami do produkcji drzwi zewnętrznych są drewno, stal i aluminium. Na naszym blogu znajdziecie szczegółowe porównanie drzwi wykonanych z tych materiałów. Z całego tego podsumowania można wysunąć jednak prosty wniosek. Wykorzystanie każdego z tych materiałów osobno ma swoje wady i zalety, aby ich uniknąć, warto zdecydować się na drzwi wykonane w technologii hybrydowej.
Czy drzwi hybrydowe to dobry wybór?
Wymiana drzwi zewnętrznych na drzwi wykonane w technologii hybrydowej to z pewnością rozwiązanie, które warto rozważyć. Drzwi hybrydowe łączą w sobie zalety drzwi drewnianych, stalowych i aluminiowych, dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne, włamanie, pożar, hałas, a jednocześnie eleganckie i estetyczne. Wysoki wskaźnik izolacyjności termicznej przekłada się również na niższe rachunki za ogrzewanie.
Jeśli szukamy trwałych i estetycznych drzwi zewnętrznych, drzwi hybrydowe mogą być doskonałym wyborem. Ich cena jest zazwyczaj nieco wyższa niż drzwi wykonanych z poszczególnych materiałów wykorzystanych osobno. W zamian dostajemy jednak drzwi zewnętrzne, które są wykonane z maksymalną starannością, aby spełnić wszelkie wymagania, jakim powinny sprostać.
Pełną ofertę drzwi hybrydowych MARTOM znajdziecie w naszym katalogu.
Na jaką technologię montażu drzwi zewnętrznych powinniśmy się zdecydować?
Na rynku są dostępne różne technologie montażu drzwi zewnętrznych, przykładowo:
– montaż w strefie izolacji na konsolach,
– “ciepły montaż”,
– montaż na dyble lub kotwy,
– montaż na pianę montażową lub taśmy rozprężne.
Dobór najlepszej metody zależy od warunków na budowie, rodzaju muru, standardu termicznego budynku, sposobu położenia izolacji termicznej oraz oczekiwań inwestora. Wiele aspektów prawidłowego montażu stolarki otworowej jest regulowanych przez prawo budowlane. Wbrew pozorom, prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.
Przed podjęciem decyzji o wymianie drzwi fachowiec powinien dobrać ich rozmiar, technologię wykonania i sposób montażu. Dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, specjalizującej się w instalacji stolarki otworowej. Ostateczny sposób montażu powinien dobrać fachowiec w konsultacji z inwestorem.
Czy montaż drzwi wewnętrznych różni się od montażu drzwi zewnętrznych?
Na koniec chcemy podkreślić, że artykuł dotyczy drzwi zewnętrznych. Zarówno montaż drzwi wewnętrznych, jak i ich wymiana znacznie różni się pod wieloma względami. Jako producent drzwi zewnętrznych nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby szczegółowo poruszać ten temat, więc na pytania dotyczące wymiany drzwi wewnętrznych odsyłamy do specjalistów, którzy produkcją takich drzwi zajmują się na co dzień.