Blog

Grubość skrzydła drzwi zewnętrznych – jaką wybrać?

Pomiar grubości drzwi

Wybór drzwi zewnętrznych to niełatwe zadanie. Kształt, kolor, styl — to wszystko jest ważne, ale równie ważne (a według niektórych nawet ważniejsze) są ich parametry techniczne. Mimo że większość z nich ma fundamentalne znaczenie, to często są pomijane. 

Poniżej omówimy grubość skrzydła drzwiowego. Dlaczego jest tak istotna i jaką grubość wybrać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania (i nie tylko).

Na co wpływa grubość skrzydła drzwiowego?

Izolacyjność termiczna drzwi zewnętrznych

W obiegowej opinii im jest grubsze skrzydło, tym drzwi są lepsze – cieplejsze, trwalsze i bezpieczniejsze. Nie zawsze jest to prawda.

Rzeczywiście grubsze skrzydło umożliwia zastosowanie większej ilości materiału izolacyjnego np. piany PUR, styropianu lub wełny mineralnej. Jest jednak wiele innych czynników, które mają wpływ na współczynnik izolacyjności termicznej drzwi.

Przykładowo:

– rodzaj ościeżnicy i progu,

– liczba i jakość uszczelek,

– materiał poszycia skrzydła,

– sposób łączenia poszczególnych elementów, który eliminuje lub nie mostki termiczne.

Duża grubość skrzydła ma również wpływ na zwiększenie jego ciężaru. Zbyt ciężkie skrzydło mocno obciąża zawiasy i ościeżnicę, co może prowadzić do ich szybszego zużycia lub w skrajnych sytuacjach do opadania skrzydła. Przy konstruowaniu drzwi kluczowe jest znalezienie „złotego środka”, czyli optymalny dobór wszystkich elementów w taki sposób, żeby osiągnąć maksymalne korzyści techniczne w bezpieczny sposób.

Oceniając jakość drzwi, nie warto skupiać się wyłącznie na grubości skrzydła. Najlepiej jest porównać obiektywne parametry techniczne z badań, które każdy producent ma obowiązek wykonać i udostępnić klientom. Warto również wybrać renomowanego producenta, który działa na rynku od wielu lat i cieszy się dużą popularnością wśród klientów.

Firmy, której produkty budzą wątpliwości i są rozczarowujące dla klientów, zostają szybko zweryfikowane, a ich udział w rynku jest niewielki.

Najpopularniejsze grubości drzwi zewnętrznych na rynku polskim

Na polskim rynku najczęściej spotykamy drzwi o grubości skrzydła od 55 do 90 mm. Wybór pomiędzy nimi zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz tego gdzie drzwi mają być montowane. Inna grubość drzwi będzie niezbędna do domu jednorodzinnego, a inna do mieszkania.

Charakterystyka drzwi Martom o różnych grubościach

grubośc skrzydła drzwi martom

Standard Passive — dla tych, którzy wymagają więcej

GRUBOŚCI SKRZYDŁA DRZWI – 90 MM

Drzwi w standardzie Pasisve, to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy nie akceptują kompromisów w kwestii jakości.

Stanowią one doskonałą propozycję dla osób, które wymagają więcej i szukają drzwi zewnętrznych w segmencie Premium Plus. Spełniają, a nawet przewyższają ekstremalnie rygorystyczne wymogi dla domów pasywnych, zapewniają tym samym najwyższą jakość.

Standard Passive
Przekrój skrzydła drzwi w standardzie Passive.

Standard Arktic – z myślą o domach energooszczędnych

GRUBOŚCI SKRZYDŁA DRZWI – 72 MM

Standard 72 Arktic to drzwi z segmentu Premium, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o domach energooszczędnych. Są to produkty, które zyskały zaufanie osób budujących swoje wymarzone domy. Wyróżniają się doskonałą jakością w korzystnej cenie.

Standard ARKTIC z ościeżnicą aluminiową
Przekrój skrzydła drzwi w standardzie Arktic.

Standard Arktic – wytrzymały i oszczędny

GRUBOŚCI SKRZYDŁA DRZWI – 55 MM

Standard 55 Nordic to seria drzwi, która idealnie wpisuje się w różne standardy energetyczne domów. Gwarantują wysoką izolacyjność, spełniając wymogi dotyczące drzwi zewnętrznych, a w przypadku modeli bez przeszkleń, są również odpowiednie dla budynków energooszczędnych. Standard Nordic to rozsądny wybór, który zapewnia doskonałą jakość i oszczędność.

Standard NORDIC
Przekrój skrzydła drzwi w standardzie Nordic.

Podsumowanie

Wybór grubości skrzydła drzwiowego zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i warunków, w jakich będą one eksploatowane. Aby cieszyć się ciepłem i ciszą w swoim domu przez wiele lat, wybierając drzwi zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na parametry opisane we wpisie.

Chcesz wiedzieć więcej o budowie produkowanych przez nas drzwi zewnętrznych? Zajrzyj do zakładki produktowej na naszej stronie:

Budowa i właściwości drzwi do domów

Budowa i właściwości drzwi do mieszkań

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Drzwi energooszczędne - czy warto je wybrać

Drzwi energooszczędne — oszczędność energii, pieniędzy i planety

Wybierając drzwi energooszczędne możesz przyczynić się do ograniczania zmian klimatycznych oraz zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Izolacyjność termiczna drzwi zewnętrznych

Izolacja termiczna drzwi – sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat

Dom, to przestrzeń, w której chcemy czuć się komfortowo. Aby taką stworzyć ważna jest niepozorna sprawa - izolacja termiczna drzwi.
Jak zabezpieczyć nieruchomość przed włamaniem

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć swój dom przed włamaniem? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj skuteczne rozwiązania.
Następny