Blog

5 ciekawostek o drzwiach zewnętrznych — sprawdź, czy o nich słyszałeś!

5 ciekawostek o drzwiach

Drzwi zewnętrzne są jednym z najstarszych wynalazków ludzkich, a ich historia sięga już czasów neolitu. W ciągu tysiącleci drzwi były udoskonalane i wykonywane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, kamień czy szkło. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka fascynujących faktów dotyczących drzwi, które mogą okazać się zaskakujące.

Dowiesz się m.in., jakie drewno było najczęściej stosowane do produkcji drzwi w średniowieczu, dlaczego w Chinach drzwi zewnętrzne były malowane na czerwono oraz jakie właściwości termoizolacyjne powinny mieć dobrej jakości drzwi zewnętrzne. 

Przekonaj się, czy wiesz już wszystko o drzwiach zewnętrznych!

Pierwsze drzwi były wypalane z gliny i miały formę płaskiej płyty

Starożytna Mezopotamia

Drzwi są jednym z najstarszych wynalazków ludzkich i pierwsze drzwi datowane są na okres neolitu. Znajdowano je na obszarze Mezopotamii, gdzie były wypalane z gliny i miały formę płaskiej płyty. Były one stosowane jako wejścia do domów lub jako bramy do miast. W ciągu tysiącleci drzwi były udoskonalane i wykonywane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, kamień, a nawet szkło.

W średniowieczu drzwi zewnętrzne były najczęściej wykonane z drewna dębowego, ponieważ było to bardzo twarde i odporne na warunki atmosferyczne

Drzwi wykonane z drewna dębowego

W średniowieczu drzwi zewnętrzne były wykonywane z różnych gatunków drewna, ale najczęściej stosowano dąb. Był to materiał bardzo trwały i odporne na warunki atmosferyczne, co było szczególnie ważne w czasach, gdy domy nie były tak dobrze izolowane jak obecnie. Drewno dębowe także dobrze się wycinało i łatwo obrabiało, dzięki czemu można było wykonać bardziej dekoracyjne drzwi.

W Chinach drzwi zewnętrzne były tradycyjnie malowane na czerwono, ponieważ uważano, że przynosi to szczęście i ochronę przed złymi duchami

Stare czerwone drzwi pochodzące z Chin

W Chinach kolor czerwony jest uważany za szczególnie ważny i związany z pozytywnymi energiami. Tradycyjnie drzwi zewnętrzne były malowane na czerwono, ponieważ uważano, że przynosi to szczęście i chroni przed złymi duchami. Kolor czerwony był także powiązany z kulturą i religią, co wpłynęło na ich popularność.

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najlepsze są takie, które łączą różne materiały w celu uzyskania najlepszych właściwości mechanicznych

Najpopularniejsze materiały do produkcji drzwi zewnętrznych

W dzisiejszych czasach drzwi zewnętrzne są wykonywane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal i aluminium. Wykorzystanie każdego z tych materiałów osobno ma swoje zalety, ale również wady.

Istnieje jednak nowatorska technologia produkcji, która umożliwia wyeliminowanie wad wynikających z zastosowania każdego z tych materiałów osobno dzięki ich inteligentnemu połączeniu.

Więcej o technologii hybrydowej możecie przeczytać na podstronie: Dlaczego drzwi hybrydowe?.

W niektórych krajach, szczególnie w krajach katolickich, drzwi zewnętrzne mogą mieć ważne znaczenie symboliczne i religijne. 

Drzwi do kościoła

Krzyż na drzwiach jest popularnym motywem, który wyraża przynależność do religii chrześcijańskiej, a także może być symbolem ochrony i błogosławieństwa. W Polsce na przykład, w wielu domach drzwi zewnętrzne są ozdobione krzyżem, a nawet napisami związanymi z wiarą.

Podobnie, we Włoszech, często na drzwiach widoczne są medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej lub innymi religijnymi motywami. W niektórych krajach, na przykład w Hiszpanii, drzwi wejściowe do domów są tradycyjnie malowane na jasny kolor, co symbolizuje radość i gościnność, a także może być kojarzone z tradycją religijną.

W krajach, gdzie dominują inne religie, drzwi zewnętrzne mogą mieć inne motywy i symbole religijne, które wyrażają przynależność do danej wiary. Na Bliskim Wschodzie na przykład, drzwi zewnętrzne często są ozdobione wizerunkami różnych postaci religijnych, a także mogą mieć napisy związane z islamem czy judaizmem.


Chcesz poznać więcej ciekawych faktów o drzwiach zewnętrznych?
Zajrzyj tutaj:

5 ciekawostek o drzwiach zewnętrznych | Część 2

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Jak wybrać najlepszego producenta drzwi zewnętrznych

Jak wybrać odpowiedniego producenta drzwi?

Dobry producent drzwi powinien skupiać się na rozwijaniu swojej specjalizacji przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Połączenie drzwi nowoczesnych i klasycznych

Jak połączyć drzwi zewnętrzne w stylu angielskim z nowoczesnym wnętrzem

Przy budowie swojego domu każdy kieruje się osobistymi preferencjami. Zazwyczaj jednak bywa tak, że osób decydujących jest więcej niż jedna.
Trendy kolorystyczne w drzwiach zewnetrznych 2022

Trendy kolorystyczne w drzwiach zewnętrznych 2023

Sprzedajemy >70 tys. sztuk drzwi rocznie. Co za tym idzie - kolor drzwi zewnętrznych, które produkujemy odzwierciedla upodobania Polaków.
Następny