Blog

5 ciekawostek o drzwiach zewnętrznych — sprawdź, czy o nich słyszałeś!

5 ciekawostek o drzwiach

Drzwi zewnętrzne są jednym z najstarszych wynalazków ludzkich, a ich historia sięga już czasów neolitu. W ciągu tysiącleci drzwi były udoskonalane i wykonywane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, kamień czy szkło. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka fascynujących faktów dotyczących drzwi, które mogą okazać się zaskakujące.

Dowiesz się m.in., jakie drewno było najczęściej stosowane do produkcji drzwi w średniowieczu, dlaczego w Chinach drzwi zewnętrzne były malowane na czerwono oraz jakie właściwości termoizolacyjne powinny mieć dobrej jakości drzwi zewnętrzne. 

Przekonaj się, czy wiesz już wszystko o drzwiach zewnętrznych!

Pierwsze drzwi były wypalane z gliny i miały formę płaskiej płyty

Starożytna Mezopotamia

Drzwi są jednym z najstarszych wynalazków ludzkich i pierwsze drzwi datowane są na okres neolitu. Znajdowano je na obszarze Mezopotamii, gdzie były wypalane z gliny i miały formę płaskiej płyty. Były one stosowane jako wejścia do domów lub jako bramy do miast. W ciągu tysiącleci drzwi były udoskonalane i wykonywane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, kamień, a nawet szkło.

W średniowieczu drzwi zewnętrzne były najczęściej wykonane z drewna dębowego, ponieważ było to bardzo twarde i odporne na warunki atmosferyczne

Drzwi wykonane z drewna dębowego

W średniowieczu drzwi zewnętrzne były wykonywane z różnych gatunków drewna, ale najczęściej stosowano dąb. Był to materiał bardzo trwały i odporne na warunki atmosferyczne, co było szczególnie ważne w czasach, gdy domy nie były tak dobrze izolowane jak obecnie. Drewno dębowe także dobrze się wycinało i łatwo obrabiało, dzięki czemu można było wykonać bardziej dekoracyjne drzwi.

W Chinach drzwi zewnętrzne były tradycyjnie malowane na czerwono, ponieważ uważano, że przynosi to szczęście i ochronę przed złymi duchami

Stare czerwone drzwi pochodzące z Chin

W Chinach kolor czerwony jest uważany za szczególnie ważny i związany z pozytywnymi energiami. Tradycyjnie drzwi zewnętrzne były malowane na czerwono, ponieważ uważano, że przynosi to szczęście i chroni przed złymi duchami. Kolor czerwony był także powiązany z kulturą i religią, co wpłynęło na ich popularność.

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najlepsze są takie, które łączą różne materiały w celu uzyskania najlepszych właściwości mechanicznych

Najpopularniejsze materiały do produkcji drzwi zewnętrznych

W dzisiejszych czasach drzwi zewnętrzne są wykonywane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal i aluminium. Wykorzystanie każdego z tych materiałów osobno ma swoje zalety, ale również wady.

Istnieje jednak nowatorska technologia produkcji, która umożliwia wyeliminowanie wad wynikających z zastosowania każdego z tych materiałów osobno dzięki ich inteligentnemu połączeniu.

Więcej o technologii hybrydowej możecie przeczytać na podstronie: Dlaczego drzwi hybrydowe?.

W niektórych krajach, szczególnie w krajach katolickich, drzwi zewnętrzne mogą mieć ważne znaczenie symboliczne i religijne. 

Drzwi do kościoła

Krzyż na drzwiach jest popularnym motywem, który wyraża przynależność do religii chrześcijańskiej, a także może być symbolem ochrony i błogosławieństwa. W Polsce na przykład, w wielu domach drzwi zewnętrzne są ozdobione krzyżem, a nawet napisami związanymi z wiarą.

Podobnie, we Włoszech, często na drzwiach widoczne są medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej lub innymi religijnymi motywami. W niektórych krajach, na przykład w Hiszpanii, drzwi wejściowe do domów są tradycyjnie malowane na jasny kolor, co symbolizuje radość i gościnność, a także może być kojarzone z tradycją religijną.

W krajach, gdzie dominują inne religie, drzwi zewnętrzne mogą mieć inne motywy i symbole religijne, które wyrażają przynależność do danej wiary. Na Bliskim Wschodzie na przykład, drzwi zewnętrzne często są ozdobione wizerunkami różnych postaci religijnych, a także mogą mieć napisy związane z islamem czy judaizmem.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Nowoczesne i klasyczne wzory drzwi zewnętrznych

Nowoczesne i klasyczne wzory drzwi zewnętrznych

Szukasz drzwi zewnętrznych o klasycznych wzorach? A może coś bardziej nowoczesnego? W obu przypadkach sprawdź ofertę MARTOM!
drzwi wejściowe do mieszkania w bloku ceny

Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?

Kiedy porównujemy drzwi wejściowe do mieszkania w bloku, ceny nie powinny być jedynym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę.
Drzwi zewnętrzne dla psa

Poradnik dla właścicieli psów — jakie drzwi zewnętrzne będą najlepsze dla Twojego pupila?

W dzisiejszym wpisie postaramy się omówić, na jakie cechy drzwi zewnętrznych powinien zwrócić uwagę każdy właściciel psa.
Następny