Blog

Drzwi prawe czy lewe – jak je odróżnić?

Które drzwi są prawe, a które lewe

Strony i kierunki otwierania drzwi zawsze stanowią problem i są źródłem nieporozumień podczas zamawiania. Ustalenie, czy w mieszkaniach lub domach drzwi otwierają się na zewnątrz, czy do wewnątrz, jest oczywiste i nie wymaga dodatkowych wyjaśnień. Znacznie trudniej jest ustalić, czy drzwi są prawe, czy też lewe.

Jak odróżnić drzwi prawe od drzwi lewych – zasady ustalania kierunku otwierania drzwi

Zasada 1 – Właściwa perspektywa

Kierunek otwierania ustalamy zawsze z perspektywy osoby stojącej po tej stronie drzwi, po której są widoczne zawiasy. Wówczas skrzydło otwiera się w kierunku, w którym stoimy, czyli mówiąc potocznie – otwieramy je „na siebie” i żeby osiągnąć pełne rozwarcie musimy się cofnąć.

Zasada 2 – Które drzwi są prawe, a jakie lewe?

Stojąc zgodnie z zasadą 1 patrzymy, z której strony znajdują się zawiasy. Jeżeli zawiasy są z lewej strony, wówczas drzwi są lewe. Gdy zawiasy są po stronie prawej, wówczas drzwi są prawe.

Zasady ustalania kierunków otwierania drzwi prawych i lewych
Zasady ustalania kierunków otwierania drzwi prawych i lewych.

Teraz pokażemy to na przykładzie:

Drzwi lewe otwierane na zewnątrz

Drzwi lewe otwierane na zewnątrz
Drzwi lewe otwierane na zewnątrz – widok z zewnątrz i od wewnątrz.

W tym przypadku zawiasy są widoczne od strony zewnętrzne po lewej stronie drzwi.

Drzwi lewe otwierane do wewnątrz

Drzwi lewe otwierane do wewnątrz
Drzwi lewe otwierane do wewnątrz – widok z zewnątrz i od wewnątrz.

W tym przypadku zawiasy są widoczne od strony wewnętrznej po lewej stronie drzwi.

Prawe drzwi otwierane na zewnątrz

Drzwi prawe otwierane na zewnątrz
Drzwi prawe otwierane na zewnątrz – widok z zewnątrz i od wewnątrz.

W tym przypadku zawiasy są widoczne od strony zewnętrzne po prawej stronie drzwi.

Prawe drzwi otwierane do wewnątrz

Drzwi prawe otwierane do wewnątrz
Drzwi prawe otwierane do wewnątrz – widok z zewnątrz i od wewnątrz.

W tym przypadku zawiasy są widoczne od strony wewnętrznej po prawej stronie drzwi.

Jakie kupić drzwi – prawe czy lewe?

Rzeczywiście można się trochę pogubić przy ustalaniu kierunku otwierania drzwi. Nie ma jednak powodu do zmartwień. Można wygodnie i bezpiecznie wybrać drzwi wykorzystując konfiguratory. Poniżej przykładowy wygląd strony konfiguratora MARTOM, który umożliwia prosty wybór kierunku i strony otwierania drzwi zewnętrznych.

Podgląd strony konfiguratora drzwimartom.pl - opcja wyboru kierunku otwierania drzwi zewnętrznych
Podgląd strony konfiguratora drzwimartom.pl – opcja wyboru kierunku otwierania drzwi zewnętrznych.

Które drzwi wybrać?

Otwierane na zewnątrz czy do środka?

Producenci drzwi zewnętrznych zdecydowanie rekomendują drzwi, które otwieramy na zewnątrz. W sytuacji mocnego wiatru skrzydło otwierane na zewnątrz jest dociskane do ościeżnicy, przez co zwiększa się szczelność drzwi. W przypadku drzwi otwierających się do środka parcie wiatru próbuje drzwi rozszczelnić.

Podczas opadów atmosferycznych zewnętrzna powierzchnia skrzydła jest mokra lub oblepiona śniegiem. Po otwarciu drzwi do środka wilgoć spływa po skrzydle zanieczyszczając podłogę wiatrołapu. W przypadku intensywnych opadów śniegu skrzydło otwierane na zewnątrz stanowi swoisty lemiesz odsuwający zaspę, zaś drzwi otwierane do środka mogą spowodować, że zaspa znajdzie się na naszej podłodze. 

Kolejnym argumentem na korzyść drzwi, które otwiera się na zewnątrz, są względy praktyczne. Skrzydło otwierane do środka ogranicza przestrzeń w wiatrołapie, utrudnia dostęp do szafek i wieszaków, przez co utrudnia możliwości zagospodarowania powierzchni.

Czasami spotykamy się z obawami klientów dotyczącymi poziomu bezpieczeństwa. Część osób uważa, że jeżeli zawiasy są dostępne od dworu to łatwiej jest się włamać przez takie drzwi wycinając lub podważając zawiasy. Wycięcie zawiasów nie pozwala na swobodne otwarcie skrzydła, gdyż jest ono chronione przez bolce antywyważeniowe. Dodatkowo w przypadku otwieranych na zewnętrz drzwi wyważenie ich jest prawie niemożliwe, w odróżnieniu od drzwi otwieranych do środka.

Reasumując, strona otwierania drzwi nie wpływa na poziom zabezpieczenia. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że certyfikaty określające klasę zabezpieczenia drzwi przed włamaniem nie rozróżniają, czy dotyczy to drzwi otwieranych do środka czy na zewnątrz.

Lewe czy prawe?

Z punktu widzenia technicznego nie ma żadnej różnicy pomiędzy drzwiami otwieranymi w kierunku prawym czy lewym. Kluczowym kryterium wyboru powinny być względy praktyczne i ergonomiczne. Przy wyborze kierunku otwierania warto uwzględnić układ ścian i planowanych mebli. Warto również pomyśleć, co w pierwszej kolejności zobaczy nasz gość, gdy otworzy drzwi.

A jakie drzwi wewnętrzne?

W przypadku drzwi do mieszkań, do których wchodzi się z klatki schodowej istnieje wymóg, że muszą one otwierać się do środka mieszkania. Jest to związane z bezpieczeństwem osób, które przechodzą lub znajdują się na klatce schodowej i mogłyby być uderzone przez niespodziewanie otwarte drzwi.

Drugim powodem jest łatwiejszy dostęp dla służb do mieszkania poprzez wyważenie drzwi np. w przypadku pożaru.

Kierunek i strona otwierania drzwi wewnętrznych wewnątrzlokalowych nie podlega regulacjom prawnym i powinna być dobierana pod kątem funkcjonalnym i estetycznym.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Po co stosować drzwi przeciwpożarowe | MARTOM

Po co stosować drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe są jednym z tych elementów budynku, które mają za zadanie chronić życie ludzkie oraz mienie.
Drzwi na wymiar

Drzwi na wymiar — wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Jakie są obecne standardy dotyczące drzwi wymiarów drzwi zewnętrznych? Z czego one wynikają? Gdzie i kiedy warto kupić drzwi na wymiar?
Drzwi zewnętrzne ocieplane Martom

Drzwi zewnętrzne ocieplane – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Drzwi zewnętrzne ocieplane to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie. Jest to również wkład w walkę z globalnym ociepleniem.
Następny