Blog

Drzwi zewnętrzne ocieplane | Martom

Drzwi zewnętrzne ocieplane Martom

Od lat postępują niepokojące zjawiska związane z ocieplaniem klimatu. W celu wyhamowania tego trendu konieczne jest oszczędzanie energii we wszystkich obszarach działalności i życia ludzi. Duży udział w emisji gazów cieplarnianych jest wynikiem ogrzewania budynków mieszkalnych i innych. Z tego względu na poziomie Unii Europejskiej są wdrażane kolejne wytyczne, które dotyczą izolacji termicznej nowo budowanych domów, co za tym idzie obejmują również drzwi zewnętrzne ocieplane.

Regulacje te obejmują również stolarkę budowlaną, w tym drzwi zewnętrzne do ogrzewanych budynków. Od stycznia 2021 roku współczynnik przenikalności cieplnej drzwi zewnętrznych Ud nie może być większy niż 1,3 W/m2K. Oprócz aspektów ekologicznych warto zainwestować w drzwi ocieplane również ze względów ekonomicznych. Jesteśmy świadkami galopujących podwyżek cen energii co znacząco przekłada się na koszty utrzymania domu.

Drzwi zewnętrzne ocieplane mają szczególnie duże znaczenie w przypadku domów jednorodzinnych, gdyż stanowią barierę pomiędzy ogrzewanym wnętrzem i dworem. W przypadku mieszkań, do których wchodzi się z ogrzewanej klatki schodowej termoizolacja drzwi ma mniejsze znaczenie, ale również w tym przypadku na pewno warto zastosować drzwi ocieplane.

Drzwi wejściowe ocieplane – na co zwrócić uwagę?

W przypadku drzwi wejściowych można wskazać 4 główne drogi ucieczki ciepła:

Ucieczka ciepła przez skrzydło drzwiowe

Ponieważ skrzydło drzwiowe posiada dużą powierzchnię, dlatego odgrywa kluczową rolę w termoizolacji całych drzwi. Skrzydła są docieplane poprzez wypełnienie ich materiałem izolacyjnym. Najczęściej wklejana jest płyta ze styropianu lub z piany PUR. Najlepszym rozwiązaniem jest wstrzykiwana piana PUR, ponieważ dodatkowo uszczelnia i usztywnia ona konstrukcję skrzydła. Można przyjąć taka prawidłowość, że im jest grubsze skrzydło tym więcej zmieści się w nim izolacji i skrzydło będzie cieplejsze. Nie zawsze ta prawidłowość przekłada się na współczynnik izolacyjności termicznej, ponieważ znaczenie maja również inne czynniki takie jak materiał, z którego jest wykonane poszycie i rama skrzydła oraz sposób montażu poszycia, który eliminuje mostki termiczne.

Ucieczka ciepła przez ościeżnicę oraz próg

Ościeżnica oraz próg maja powierzchnię radykalnie mniejszą niż skrzydło, ale ich wpływ na izolacyjność drzwi jest bardzo duża. W nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się tzw. „ciepłe” ościeżnice i progi. Dobra izolacyjność jest osiągana poprzez zastosowanie „ciepłych” materiałów takich jak drewno lub wielokomorowych profili ze specjalnymi przekładkami termicznymi.

Ucieczka ciepła poprzez połączenie ościeżnicy ze ścianą

Z punktu widzenia termoizolacji bardzo istotny jest sposób montażu drzwi. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka technologii montażu, które zapewniają odpowiedni standard termiczny. Warto upewnić się, czy proponowany przez grupę montażową sposób montażu spełnia odpowiednie parametry cieplne.

Ucieczka ciepła poprzez nieszczelności

Nawet najcieplejsze skrzydło i ościeżnica nie będą miały znaczenia w sytuacji, gdy drzwi będą nieszczelne. Szczeliny umożliwiają swobodną wymianę temperatur. Szczególnie jest to dotkliwe podczas wietrznej pogody. Z tego względu warto zwrócić uwagę na system uszczelnienia drzwi – dwu lub trzy-uszczelkowe. Duży wpływ na szczelność drzwi ma również rodzaj zamka. Im więcej jest punktów ryglowania tym drzwi będą szczelniejsze. Szczególnie polecane są tzw. zamki listwowe wielopunktowe.

Drzwi zewnętrzne ocieplane | Martom

Martom w swojej ofercie posiada trzy standardy termiczne drzwi wejściowych ocieplanych:

NORDIC

O grubości skrzydła 55mm – współczynnik Ud od 0,96 W/m2K.

ARKTIC

O grubości skrzydła 72mm – współczynnik Ud od 0,84 W/m2K (drzwi zewnętrzne energooszczędne).

PASSIVE

O grubości skrzydła 90mm – współczynnik Ud od 0,6 W/m2K (drzwi pasywne).

Drzwi zewnętrzne ocieplane – budowa

Jak wynika z zestawienia wszystkie drzwi zewnętrzne Martom znacznie przekraczają normy UE (Ud<1,3 W/m2K). Doskonałe parametry cieplne są osiągnięte dzięki zastosowaniu autorskiej, opatentowanej technologii drzwi hybrydowych.

Polega ona na inteligentnym połączeniu różnych materiałów w taki sposób, że eliminuje się ich wady i równocześnie wykorzystuje zalety. Martom w swoich drzwiach stosuje takie materiały jak drewno, aluminium, wstrzykiwaną pianę PUR oraz stal okleinowaną.

Na rysunku poniżej widać budowę przykładowych drzwi ocieplanych Martom w standardzie PASSIVE. Grubość skrzydła wynosi 90mm.

Obraz zawierający tekst, stacjonarne  Opis wygenerowany automatycznie
Drzwi zewnętrzne ocieplane Standard PASSIVE | Budowa

Są one wyposażone w ciepłe ościeżnice zbudowane z rdzenia z drewna klejonego i obłożone blachą stalową okleinowaną.

Drewno zapewnia sztywność konstrukcji i odpowiednią izolację cieplną. Stal dodatkowo wzmacnia profil i chroni drewno przed wpływam warunków atmosferycznych.

Aluminiowy próg posiada specjalną wstawkę z tworzywa, co chroni przed ucieczką ciepła. Ramę skrzydła wykonano z wielokomorowego profilu z ABS zbrojonego włóknem szklanym.

W skrzydle jest jedna uszczelka, a w ościeżnicy kolejne dwie. Dzięki temu drzwi zachowują szczelność nawet w trudnych warunkach pogodowych. Drzwi Martom PASSIVE mogą być również opcjonalnie wyposażone w ościeżnicę aluminiową.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Zewnętrzne drzwi frontowe Martom

Jakie drzwi frontowe do domu wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi frontowych do domu to decyzja, która wbrew pozorom ma kluczowe znaczenie nie tylko dla estetyki naszego domu.
Drzwi zewnętrzne dla psa

Poradnik dla właścicieli psów — jakie drzwi zewnętrzne będą najlepsze dla Twojego pupila?

W dzisiejszym wpisie postaramy się omówić, na jakie cechy drzwi zewnętrznych powinien zwrócić uwagę każdy właściciel psa.
Drzwi hybrydowe wykonane z różnych materiałów

Najlepsze materiały do produkcji drzwi zewnętrznych

Każdy materiał do produkcji drzwi ma swoje zalety, ale również wady. Drzwi hybrydowe wykorzystują technologie łączenia różnych materiałów.
Następny