Blog

Drzwi energooszczędne zewnętrzne | Martom

Drzwi energooszczędne | Martom

Zagrożenie klimatyczne jest jednym z największych wyzwań przed którymi stoi obecnie ludzkość. Zmniejszenie zużycia energii jest kluczowym narzędziem powstrzymania postępujących zmian. Dotyczy to w dużej mierze naszych mieszkań i domów. Pomogą więc tutaj również drzwi energooszczędne.

Od lat UE prowadzi politykę zmierzającą do poprawiania termoizolacji budynków. Dla wszystkich materiałów budowlanych stale zaostrzane są dopuszczalne współczynniki przenikalności termicznej U. Współczynnik U opisuje, ile ciepła ucieknie przez dany element budowlany, np. ścianę, dach, okna, itp. Im mniejszy jest współczynnik U, tym lepiej, bo mniej ciepła ucieka przez daną przegrodę.

Zmiany dopuszczalnych norm dotyczą oczywiście również drzwi zewnętrznych. Stale obniżane są dopuszczalne współczynniki izolacji termicznej drzwi (Ud). Od roku 2021 współczynnik Ud dla drzwi zewnętrznych do nowo budowanych domów nie może być większy niż 1,3 W/m2K. W roku 2023 planowane jest kolejne obniżenie dopuszczalnej wartości do 1,1 W/m2K.

W kontekście galopujących podwyżek cen energii wybór drzwi energooszczędnych ma również coraz większe znaczenie ekonomiczne. Wybór stolarki otworowej w bardzo dobrym współczynniku izolacji znacząco obniży w przyszłości koszty ogrzewania domu lub mieszkania.

Drzwi energooszczędne, ciepłe i pasywne – czym się od siebie różnią i które wybrać?

Drzwi zewnętrzne można podzielić na 4 grupy pod względem izolacji cieplnej.

Ud > 1,3 W/m2K

Drzwi zewnętrzne o Ud > 1,3 W/m2K – drzwi te nie mogą być stosowane do nowych domów lub innych budynków ogrzewanych. Zgodnie z prawem mogą być zastosowane do starych domów, które są remontowane. Normy nie dotyczą również mieszkań i innych pomieszczeń do których wchodzi się z ogrzewanej klatki schodowej.

Oczywiście w obu tych przypadkach warto jest zastosować jak najcieplejsze drzwi zewnętrzne pomimo faktu, że prawo nas do tego nie obliguje. Drzwi zewnętrzne o Ud > 1,3 doskonale nadają się do pomieszczeń nieogrzewanych takich jak garaże, pomieszczenia gospodarcze, magazyny, itp.

Ud < 1,3 W/m2K

Drzwi zewnętrzne o Ud < 1,3 W/m2K – drzwi spełniające normy termiczne dla nowobudowanych domów i innych obiektów ogrzewanych. Większość domów w Polsce buduje się w normalnym standardzie energetycznym (spełnia wymogi prawne) i drzwi ciepłe (spełniające normy) bardzo dobrze wpisują się do przyjętych założeń. W przypadku remontu starych domów również zaleca się stosować drzwi zewnętrzne energooszczędne o współczynniku proponowanym do domów nowych.

Ud < 1 W/m2K

Drzwi zewnętrzne energooszczędne o Ud<1 W/m2K – szczególnie polecane do domów budowanych w standardzie energooszczędnym (low-energyhouse – LEH; polskie oznaczenie NF40; to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 70 kWh (m² / rok)). Drzwi wejściowe energooszczędne polecamy również do domów o zwykłym standardzie energetycznym i do domów remontowanych. Za parę lat drzwi energooszczędne staną się wymaganym standardem.

W obrocie nieruchomościami oraz przy akcji kredytowej coraz większe znaczenie mają przeprowadzane audyty energetyczne, które mogą znacząco wpływać na wycenę nieruchomości przez rzeczoznawców. Niewielka dopłata do ceny drzwi standardowych wydaje się być inwestycją opłacalną pod wieloma względami.

Ud < 0,8 W/m2K

Drzwi zewnętrzne pasywne o Ud < 0,8 W/m2K – szczególnie polecane do domów budowanych w standardzie pasywnym (passive house – PH, polskie oznaczenie NF15; to taki, w którym roczne zapotrzebowanie na energię wynosi nie więcej niż 15 kWh (m²/rok). Drzwi wejściowe pasywne są coraz częściej wybierane przez inwestorów z segmentu Premium i Premium Plus.

Budowa drzwi ciepłych

Standard MARTOM Passive – dla najbardziej wymagających

Standard Passive | Drzwi Martom
Standard Passive | Drzwi Martom

Drzwi 90 Passive o grubości skrzydła 90mm przebojem podbijają segment Premium Plus. Drzwi pasywne MARTM spełniają, a nawet wyraźnie przewyższają ekstremalnie rygorystyczne wymogi dla domów pasywnych. Pod względem parametrów technicznych charakteryzują się najwyższą jakością.

Standard MARTOM Arktic – hit w segmencie Premium

Standard Arktic | Drzwi Martom
Standard Arktic | Drzwi Martom

Drzwi w standardzie 72 Arktic o grubości skrzydła 72mm z segmentu Premium dedykowane dla domów energooszczędnych. Klientów budujących domy najczęściej wybierają drzwi energooszczędne MARTOM. Przyczyną ich popularności jest znakomita relacja jakości do ceny.

Standard MARTOM Nordic – solidny i ekonomiczny

Standard 55 Nordic to drzwi wejściowe o grubości skrzydła 52mm z segmentu Medium dedykowane do domów o wysokim i normalnym standardzie energetycznym. Spełnia wymogi izolacyjne dla drzwi zewnętrznych, a w przypadku modeli nieprzeszklonych również dla domów energooszczędnych. Standard Nordic jest ekonomiczną alternatywą dla drzwi Arktic.

Cena drzwi energooszczędnych

Interesują Cię drzwi zewnętrzne energooszczędne? Odwiedź konfigurator na stronie MARTOM i skonfiguruj oraz wyceń drzwi w różnych standardach energetycznych.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Jak wybrać odpowiedni samozamykacz do drzwi

Jak wybrać odpowiedni samozamykacz do drzwi zewnętrznych?

Szukasz samozamykacza do drzwi zewnętrznych? W tym wpisie poruszamy najważniejsze zagadnienia związane z jego wyborem.
Drzwi zewnętrzne ocieplane Martom

Drzwi zewnętrzne ocieplane | Martom

Drzwi zewnętrzne ocieplane to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie. Jest to również wkład w walkę z globalnym ociepleniem.
Wianek świąteczny na drzwi zewnętrzne

Historia wieszania wianka świątecznego na drzwiach zewnętrznych

Wianek świąteczny to klasyczna dekoracja bożonarodzeniowa o zaskakująco głębokiej historii ściśle powiązanej z tradycją ubierania choinki.
Następny