Blog

Jaką klamkę zastosować w drzwiach zewnętrznych?

Jaką klamkę zastosować w drzwiach zewnętrznych

Dobór klamki do drzwi zewnętrznych wydaje się z pozoru oczywistą sprawą. Wybór taki może okazać się jednak zadaniem, przed którym powinniśmy dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami.

W ofercie akcesoriów do drzwi MARTOM znajdziemy szeroki wybór klamek (m.in. klamek antywłamaniowych), ale również ich zamienników – pochwytów, przez niektórych nazywanych antabami.

Skoro do wyboru jest tyle opcji, stajemy przed kilkoma bardzo ważnymi pytaniami:

1. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej klamki?

2. Jakie wymagania powinna spełniać idealna klamka do drzwi zewnętrznych?

3. Czym klamka drzwiowa różni się od pochwytu?

4. Czy wersja zamka ma znaczenie podczas doboru odpowiedniej klamki?

5. Krótki i długi szyld – którą wersję klamki wybrać?

Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć na przykładzie klamek montowanych w drzwiach MARTOM.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej klamki?

W celu odpowiedzi na to pytanie zadajmy sobie inne:

“Czy do drzwi łazienkowych możemy użyć takiej samej klamki jak do drzwi wejściowych do mieszkania lub domu?”

Pytanie to (z pozoru niezwiązane) zawiera w sobie najważniejsze zagadnienie, na które powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru klamki zewnętrznej.

Podczas wyboru klamki powinniśmy zastanowić się, gdzie prowadzą drzwi, które będziemy za jej pomocą otwierać.

1. Klamka do łazienki powinna płynnie otwierać drzwi i dobrze komponować się z wystrojem wnętrza domu/mieszkania/lokalu.

2. W przypadku klamki do drzwi zewnętrznych powinniśmy jednak zadbać również o jej odpowiednie zabezpieczenie przed włamaniem.

W tym celu powinniśmy sprawdzić, czy odpowiednia powłoka zabezpiecza klamkę przed rozwierceniem.

Materiał, z którego wykonana jest klamka zewnętrzna, musi być również odporny na warunki atmosferyczne, aby uniknąć rdzewienia lub łuszczenia się powłoki wykończeniowej.

Jakie wymagania powinna spełniać idealna klamka do drzwi zewnętrznych?

W zależności co rozumie się poprzez określenie „idealna” odpowiedź na to pytanie może być różna. Warto więc sobie tę frazę trochę uogólnić. Najbliższe naszym wartościom podsumowanie tego, co może się kryć za określeniem „klamka idealna” to klamka, która spełnia trzy podstawowe zadania:

1. Chroni przed włamaniem

W drzwiach MARTOM specjalna osłonka zabezpiecza klamkę. Dzięki temu podczas próby przewiercenia osłonka będzie kręcić się razem z wiertłem wiertarki. Uniemożliwi to złamanie zabezpieczeń zamka.

2. Wygodnie otwiera drzwi

Najwyższej jakości wykonanie, różnorodny wybór oraz dopasowanie klamki do tego, jaka wersja zamka jest w drzwiach zastosowana, jest zapewnieniem, że klamki zamawiane razem z drzwiami zewnętrznymi MARTOM nie będą sprawiać żadnych problemów przy próbie ich otwarcia (przez domownika posiadającego klucz).

3. Dobrze wygląda

Najważniejsze czynniki, które wpływają na wygląd klamki to:

– materiał wykonania,

– kształt,

– długość szyldu (o tym mówimy trochę więcej w dalszej części artykułu),

– kolor.

Klamki znajdujące się w ofercie akcesoriów do drzwi MARTOM (znajdziecie ja Państwo na 131 s. naszego katalogu). Są wykonywane z różnych materiałów, w różnych kształtach i w różnorodnym stylu, tak aby można było je dopasować do każdej aranżacji. Dostępne kolory to: inox, czarny, stare złoto, nikiel satyna oraz patyna. 

Czym klamka drzwiowa różni się od pochwytu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy popularnym zamiennikiem dla klamki drzwiowej, są pochwyty. Więcej o tym, czym są pochwyty (inaczej antaby), możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów:

Pochwyty – wiodący trend wśród akcesoriów drzwiowych.

W skrócie są to nieruchome uchwyty zastępujące klamkę, za pomocą których otwiera się drzwi. Od klasycznej klamki różnią się one mechanizmem otwierania drzwi.

Klamkę należy nacisnąć, aby odblokować zasuwę zamka.

W przypadku pochwytu drzwi po prostu ciągniemy do siebie lub odpychamy od siebie. Z uwagi na to do drzwi z pochwytem często wybierane są zamki automatyczne.

Czy rodzaj zamka wpływa znacznie na wybór klamek?

Klasyczny-zamek-do-drzwi

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego zamka do drzwi, powinniśmy się dobrze się zastanowić czy drzwi otwieramy za pomocą klamki, czy pochwytu.

Jeśli decydujemy się na zamek wyposażony w tradycyjny język, w przypadku kiedy drzwi nie są zamknięte na klucz, możemy je bez problemu otworzyć za pomocą naciśnięcia klamki. Sprawa komplikuje się, kiedy drzwi z takim zamkiem wyposażone są w pochwyt. Wtedy możemy je otworzyć wyłącznie za pomocą klucza.

Wybór klamki zamiast pochwytu ma więc największe znaczenie w przypadku zamka tradycyjnego. W przypadku pochwytów lepiej skorzystać z takich rozwiązań jak elektrozaczep czy zamek baryłkowy.

Więcej o rodzajach zamków do drzwi możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów:

Jak dobrać zamek do drzwi – porównanie możliwości

Krótki i długi szyld, którą wersję klamki wybrać do drzwi wejściowych?

Klamka-z-krotkim-oraz-dlugim-szyldem-do-wyboru

Szyld klamki jest elementem przytwierdzonym bezpośrednio do skrzydła drzwi. Łączy się on również z rękojeścią klamki i zamkiem.

Klamki z długim szyldem zazwyczaj są w kształcie podłużnego prostokąta, który łączy ze sobą rękojeść klamki i wejście na klucz zamka drzwiowego.

Krótki szyld przyjmuje zazwyczaj kształt dwóch oddzielonych od siebie rozet (okrągłych lub kwadratowych).

Dobór szyldu zależy więc głównie od preferencji dotyczących walorów estetycznych skrzydła drzwiowego.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej klamki do drzwi zewnętrznych zależy w dużej mierze od osobistych preferencji dotyczących wyglądu i wygody. Nie możemy jednak zapomnieć o bardzo ważnej funkcji, jaką powinna pełnić klamka. Powinna ona odpowiednio zabezpieczać drzwi przed włamaniem.

Aby odpowiednio dobrać klamkę do konkretnego rodzaju drzwi, warto skorzystać z konfiguratora, dostępnego na naszej stronie. Pozwala on na dobór odpowiedniej klamki lub pochwytu do konkretnego skrzydła drzwiowego.

Warto pamiętać, że klamki zewnętrzne różnią się od siebie rozstawami otworów montażowych i roboczych. Jeżeli ktoś chce kupić sobie klamkę we własnym zakresie spoza oferty producenta, musi uwzględnić jej rozstawy. W celu pozyskania takiej informacji najlepiej skontaktować się z producentem drzwi.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Nowoczesne drzwi zewnętrzne Martom

Czym powinny się charakteryzować nowoczesne drzwi zewnętrzne?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne posiadają właściwości zapewniające maksymalną wytrzymałość skrzydła przy ergonomicznym wykorzystaniu materiałów.
Najpopularniejsze ozdoby przed drzwi zewnętrzne

Jakie są najpopularniejsze dekoracje przed drzwi wejściowe?

Dekoracje przed drzwiami zewnętrznymi to popularny sposób na podkreślenie indywidualizmu swojego domu lub mieszkania.
Drzwi pasywne co to znaczy_

Drzwi pasywne — co to znaczy?

Czym są drzwi zewnętrzne pasywne? Gdzie najlepiej je zastosować oraz czym kierować się przy wyborze? Dowiecie się tego z powyższego artykułu.
Następny