Blog

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć nieruchomość przed włamaniem

Odpowiedź na pytanie – „Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?” – jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed każdym właścicielem nieruchomości, a jednym z podstawowych sposobów na ochronę przed włamaniem jest zastosowanie specjalistycznych drzwi zewnętrznych.

Drzwi antywłamaniowe są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Według norm europejskich drzwiom takim przypisuje się klasy odporności antywłamaniowej oznaczane: RC1, RC2, RC3, RC4 (dostępne są jeszcze drzwi RC5 i RC6, ale są one bardzo rzadko stosowane).

RC1 stanowią dla potencjalnego włamywacza najmniejszą przeszkodę, a RC4 największą.

Schemat opisujący normy dotyczące drzwi antywłamaniowych

Powyższy schemat pokazuje, jakie warunki powinny spełniać drzwi o odpowiedniej klasie antywłamaniowej.

Niezależnie od tego, jaki standard zabezpieczeń drzwi zewnętrznych wybierzemy, samodzielnie nie będą one wystarczającym zabezpieczeniem naszego domu, mieszkania, lub jakiejkolwiek innej nieruchomości. Konieczne będą dodatkowe elementy, takie jak kamery, alarmy czy monitoring, które pozwalają na zwiększenie poziomu naszego bezpieczeństwa.

Kiedy warto decydować się na drzwi zewnętrzne antywłamaniowe?

W przypadku domów stosowanie drzwi o specjalnej klasie antywłamaniowej jako jedynego zabezpieczenia nie ma zbyt dużego sensu.

Statystyki policyjne jednoznacznie pokazują, że ponad 90% włamań do domów następuje poprzez drzwi balkonowe lub okna. Drzwi zewnętrzne nawet w podstawowej wersji są zdecydowanie bardziej odporne na włamanie niż okna i drzwi balkonowe. Dodatkowo drzwi zewnętrzne są często oświetlone i dobrze widoczne z drogi, a zazwyczaj włamywacze decydują się na atak z mniej wyeksponowanej strony domu.

Tak więc, aby płacenie za „antywłamaniowość” drzwi miało sens, trzeba równie dobrze co drzwi zabezpieczyć pozostałą stolarkę otworową (łącznie z oknami dachowymi i do piwnic). Jeżeli garaż jest w bryle domu, wtedy należy zastosować również bramę antywłamaniową.

Same okna z szybą bezpieczną i z okuciami antywyważeniowymi stanowią relatywnie niską ochronę. Dlatego, jeżeli komuś zależy na realnej barierze mechanicznej, powinien dodatkowo zakupić rolety antywłamaniowe.

Jest to duża inwestycja. W przypadku dużych domów może to być 35 – 50 tyś. złotych dodatkowych kosztów.

Nawet najlepsze bariery mechaniczne nie chronią w pełni przed wyspecjalizowanymi złodziejami – np. Klasa RC6 opóźnia wejście o około 20 minut. Z tych powodów zainteresowanie drzwiami antywłamaniowymi w przypadku domów wolnostojących jest niewielkie. Taka inwestycja rzadko ma sens.

Z tego względu w domach zdecydowanie dominują metody ochrony elektronicznej połączonej z firmą ochroniarską.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku mieszkań w bloku, szczególnie na wyższych kondygnacjach. Próba sforsowania drzwi zewnętrznych zawsze wiąże się z hałasem, który zwraca uwagę innych mieszkańców. Z tego względu zainteresowanie drzwiami o specjalnej klasie antywłamaniowej do mieszkania w bloku jest dużo wyższe niż w przypadku domów.

Jakie są inne sposoby zabezpieczenia nieruchomości przed włamaniem?

Oprócz specjalnych drzwi istnieją również inne sposoby na zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem:

Rolety antywłamaniowe

Rolety antywłamaniowe

Rolety zabezpieczają okna przed włamaniem poprzez blokowanie dostępu do nich z zewnątrz. Zazwyczaj skutecznie chronią również przed słońcem i hałasem z zewnątrz.

Alarmy

Alarm bezpieczeństwa

Systemy alarmowe są bardzo skuteczne w wykrywaniu włamań. Automatycznie informują o fakcie włamania właściciela oraz odpowiednie służby.

Monitoring

Monitoring nieruchomości

Monitoring przez kamery pozwala na stały podgląd mieszkania, co umożliwia szybkie zareagowanie w przypadku włamania.

Zabezpieczenie okien

Próba włamania przez okno

Okna antywłamaniowe to temat na oddzielny wpis. Zalecamy szukać informacji o nich bezpośrednio u specjalistów zajmujących się produkcją takich okien.

Ochrona przed włamaniem w formie usługi

Ochrona przed włamaniem w formie usługi

Istnieją również usługi ochrony przed włamaniem, które polegają na stałym monitorowaniu nieruchomości przez profesjonalistów.

Połączenie, których rodzajów zabezpieczeń jest najskuteczniejsze?

Najlepsze sposoby na zabezpieczenie domu przed włamaniem

Należy pamiętać, że nie ma jednego idealnego rozwiązania, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednie metody zabezpieczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Najlepsza możliwa odpowiedź na tytułowe pytanie to:

wszystkich…

Jeśli jednak mielibyście zdecydować się tylko na trzy różne formy zabezpieczeń, to najbardziej uniwersalną opcją wydają się:

1. Drzwi i okna antywłamaniowe: Są one podstawowym elementem zabezpieczenia mieszkania, ponieważ utrudniają włamywaczom wejście do nieruchomości. W przypadku domów okna powinny być dodatkowo zabezpieczone roletami antywłamaniowymi, co łącznie stanowi duży wydatek. W przypadku mieszkań w bloku powinniśmy się jednak skupić głównie na zabezpieczeniu drzwi.

2. Alarm: System alarmowy pozwala na szybkie wykrycie włamania i poinformowanie odpowiednich służb o zdarzeniu.

3. Monitoring: Kamery monitoringowe pozwalają na stałe monitorowanie mieszkania, co pozwala na szybką reakcję w przypadku włamania.

Te trzy opcje zabezpieczeń zapewniają skuteczną ochronę przed włamaniem i pozwala na szybką reakcję w przypadku zagrożenia. Drzwi i okna antywłamaniowe uniemożliwią włamywaczom wejście do nieruchomości, alarm poinformuje odpowiednie służby o włamaniu, a monitoring pozwala na zidentyfikowanie sprawcy i pomoc w jego ujęciu.

Warto jednak pamiętać, że w zależności od sytuacji i przeznaczenia nieruchomości bardziej skuteczne mogą okazać się inne zabezpieczenia. Zalecamy więc podejść do tematu bardzo indywidualnie.

Produkowane przez nas drzwi antywłamaniowe najwyższej jakości znajdziecie w naszej ofercie.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Jaką klamkę zastosować w drzwiach zewnętrznych

Jaką klamkę zastosować w drzwiach zewnętrznych?

Wybór odpowiedniej klamki zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. Nie można jednak zapomnieć o tym, że klamka powinna zabezpieczać drzwi przed włamaniem.
Zawiasy drzwi Martom

Dobór zawiasów do drzwi zewnętrznych

Zawiasy są bardzo ważnym elementem drzwi zewnętrznych. Zabezpieczają one wejście oraz utrzymują skrzydła drzwi.
Drzwi zewnętrzne ocieplane Martom

Drzwi zewnętrzne ocieplane – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Drzwi zewnętrzne ocieplane to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie. Jest to również wkład w walkę z globalnym ociepleniem.
Następny