Blog

Czym są antaby i jakie są zalety ich wykorzystania?

CZYM SĄ ANTABY?

Nazwa antaba ma bardzo stary rodowód. W dawnych czasach nazywano tak elementy wykonane z metalu służące do zamykania bram, furt, skrzyń, kufrów i oczywiście drzwi. Stara polska nazwa antaby to dzierżak. Współcześnie nazwę drzwi zewnętrzne z antabą stosujemy zamiennie z pochwytem drzwiowym.

W JAKIM CELU STOSUJEMY ANTABY DO DRZWI ZEWNĘTRZNYCH?

Dominującą przesłanką wyboru antab do drzwi zewnętrznych są względy estetyczne. Stanowią one prawdziwą ozdobę drzwi. Oferta antab na rynku jest niezwykle bogata. Można przebierać w ogromnej ilości wzorów, kolorów oraz funkcjonalności.

Obecnie antabę można dobrać do każdego stylu budynku i drzwi zewnętrznych. Popularność antab w drzwiach zewnętrznych rośnie w bardzo szybkim tempie. Okazuje się, że coraz większa liczba inwestorów jest skłonna dopłacić do tego rozwiązania, żeby cieszyć się później wyjątkowym wyglądem swojego domu.

ANTABA A KLAMKA

Ocenę estetyczną obu tych rozwiązań pozostawimy naszym klientom, natomiast skupimy się na ich funkcjonalnościach.

Drzwi zewnętrzne z klamką

Jeżeli drzwi nie zamknięto na klucz, po naciśnięciu klamki nastąpi cofnięcie języka zamka i drzwi się otwierają. Oznacza to, że po wyjściu na zewnątrz i zatrzaśnięciu drzwi możemy je bez problemu ponownie otworzyć.

Jest to rozwiązanie wygodne, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem. Osobą roztargnionym zdarza się po wyjściu do pracy nie zamknąć drzwi na klucz. Wówczas każdy ma możliwość bezproblemowego wejścia do środka.

Drzwi zewnętrzne z antabą

Funkcjonalność jaką posiadają drzwiach zewnętrzne z antabą jest uzależniona od tego, w jaki zamek są wyposażone drzwi.

Czytnik linii papilarnych | Drzwi MARTOM
Czytnik linii papilarnych | Drzwi MARTOM

Antaby w drzwiach zewnętrznych z zamkiem tradycyjnym

Zamek wyposażony w tradycyjny język można otworzyć naciskając klamkę. Jeżeli do takich drzwi zamontujemy od zewnątrz antabę, wówczas, żeby wejść do środka, musimy mieć klucz. Może to spowodować przykre niespodzianki.

Wyobraźmy sobie, że podczas dużych mrozów wychodzimy tylko na chwilę w stroju domowym, żeby wyrzucić śmieci. Nie mamy przy sobie klucza, w domu nie ma nikogo, a drzwi się zatrzasnęły pod wpływem podmuchu wiatru.

W celu uniknięcia tego typu atrakcji warto jest wyrobić sobie nawyk noszenia klucza lub np. schować gdzieś na zewnątrz zapasowy klucz – odradzamy takie miejsca jak pod wycieraczką lub pod doniczką.

Antaby w drzwiach zewnętrznych z elektrozaczepem

Elektrozaczep jest element montowany na ościeżnicy drzwi, który blokuje język zamka. Jego zapadka jest zaopatrzona w sprężynę. Dzięki temu utrzymuje on drzwi w pozycji zamkniętej, ale jeżeli mocniej się pociągnie za antabę sprężyna ustępuje i skrzydło można otworzyć.

Elektrozaczep posiada specjalną dźwignie, którą można ustawić w dwóch położeniach zwanych potocznie dzień/noc. Przy ustawieniu „dzień” możemy otworzyć drzwi od zewnątrz za pomocą antaby. Ustawienie „noc” blokuje elektrozaczep i wówczas od zewnątrz drzwi można otworzyć tylko za pomocą klucza.

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek większość użytkowników przez cały czas stosuje ustawienie „dzień”, a jeżeli nie chcą, żeby ktoś nieuprawniony wszedł do domu, po prostu zamykają drzwi na klucz. Wówczas funkcjonalność jest analogiczna jak w przypadku klamki. Rozwiązanie to eliminuje przykre niespodzianki opisane powyżej.

Antaby w drzwiach zewnętrznych z zamkiem baryłkowym

Zamek baryłkowy zamiast tradycyjnego języka jest wyposażony w specjalną owalną baryłkę dociskaną sprężyną – jest to taki mechaniczny odpowiednik elektrozaczepu ustawionego w pozycji „dzień”. Dzięki temu niezakluczone drzwi można zamykać i otwierać bez użycia klamki.

Ponieważ tego typu zamknięcie nie jest bardzo szczelne, dlatego przeważnie stosuje się je w komplecie z samozamykaczem. Zamki baryłkowe są popularne w miejscach, w których ruch ludzi jest bardzo intensywny np. w sklepach, w urzędach, na klatkach schodowych, itp.

Często w takich drzwiach stosowane są antaby z obu stron. Ponieważ rozwiązanie to nie zapewnia dużej szczelności, dlatego jest ono rzadko stosowane w domach jednorodzinnych.

Antaby z przyciskiem w drzwiach zewnętrznych

Praktycznym rozwiązaniem jest wybór antaby z przyciskiem (inaczej podchwyt z przyciskiem). Przycisk może być zamontowany bezpośrednio w antabie lub na skrzydle drzwiowym od zewnątrz. Jeżeli drzwi nie są zamknięte na klucz otwiera się je wciskając przycisk i ciągnąc za antabę.

W tym przypadku niezbędny jest montaż elektrozaczepu zasilanego prądem. Oczywiście po zamknięciu drzwi na klucz nie ma możliwości otworzenia ich za pomocą przycisku.

Antaby w drzwiach zewnętrznych z zamkiem automatycznym

Rozwiązanie to pod względem praktycznym jest zdecydowanie najlepsze, ale niestety również najdroższe. Zamek automatyczny otwiera i zamyka drzwi za pomocą silnika elektrycznego.

Za każdym razem jak zawrzemy skrzydło, silnik automatycznie wysuwa wszystkie rygle – nie ma potrzeby zamykać go na klucz.

A jak można otworzyć takie drzwi?

Od środka po prostu naciskając klamkę. Od zewnątrz drzwi te są wyposażone w odpowiednie urządzenia sterujące, np. klawiaturę kodową, czytnik linii papilarnych, identyfikator twarzy lub panel współpracujący ze smartfonem.

W ofercie MARTOM jest dostępny panel, który łączy w sobie klawiaturę kodową, czytnik linii papilarnych oraz sterowanie smartfonem. Zawsze, nawet gdy zabraknie prądu, drzwi można otworzyć i zamknąć z obu stron kluczem.

Panel z klawiaturą kodową | Drzwi MARTOM
Panel z klawiaturą kodową | Drzwi MARTOM

Drzwi zewnętrzne z antabą mogą posiadać różne właściwości użytkowe co wiąże się również z ich ceną. Wybierając rozwiązanie warto, oprócz kwestii finansowych, zastanowić się w jaki sposób będziemy korzystać z drzwi z antabą.

Jeżeli w ciągu dnia domownicy intensywnie ich używają podczas „codziennej krzątaniny” wówczas warto zainwestować w rozwiązania bardziej zaawansowane.

Jeżeli natomiast codzienna komunikacja odbywa się głównie poprzez np. drzwi tarasowe, wówczas wystarczą rozwiązania tańsze.

W niektórych domach drzwi zewnętrznych używa się sporadycznie. Po powrocie z pracy korzysta się z drzwi przejściowych z garażu, a do ogrodu wychodzi się przez taras.

Obecnie najbardziej popularne są antaby z przyciskiem. Jest to rozwiązanie praktyczne i relatywnie niedrogie. Coraz więcej sprzedaje się również drzwi z zamkiem automatycznym.

DRZWI ZEWNETRZNE Z ANTABAMI W OFERCIE MARTOM

Obserwując rosnące zainteresowanie antabami MARTOM wprowadził do swojej oferty wiele ciekawych propozycji. Oprócz standardowych antab prostych bardzo popularnych na rynku MARTOM opracował autorskie rozwiązania niedostępne u konkurencji.

Poniżej kilka przykładów, które mogą być inspiracją. Całą ofertę antab MARTOM można zobaczyć na stronie www.drzwimartom.pl

Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM | Przykład 1
1. Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM
Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM | Przykład 2
2. Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM
Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM | Przykład 3
3. Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM
Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM | Przykład 4
4. Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM
Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM | Przykład 5
5. Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM
Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM | Przykład 6
6. Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM
Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM | Przykład 7
7. Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM
Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM | Przykład 8
8. Drzwi zewnętrzne z antabą w ofercie MARTOM

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Drzwi zewnętrzne dla psa

Poradnik dla właścicieli psów — jakie drzwi zewnętrzne będą najlepsze dla Twojego pupila?

W dzisiejszym wpisie postaramy się omówić, na jakie cechy drzwi zewnętrznych powinien zwrócić uwagę każdy właściciel psa.
5 ciekawostek o drzwiach

5 ciekawostek o drzwiach zewnętrznych — sprawdź, czy o nich słyszałeś!

Kiedy powstały pierwsze drzwi zewnętrzne, z jakich materiałów produkowano je w średniowieczu, a z jakich robi się to dzisiaj? Sprawdź sam!
Wykorzystanie stali do produkcji drzwi drewnianych

Wykorzystanie stali w produkcji drzwi zewnętrznych

Udział w sprzedaży drzwi klasyfikowanych jako zewnętrzne stalowe na polskim rynku przekracza 80%. Większość z nich to drzwi hybrydowe.
Następny