Blog

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe — czym się od siebie różnią i które lepiej wybrać?

Czym drzwi przylgowe różnią się od bezprzylgowych

Kiedy stajemy przed wyborem nowych drzwi do naszego domu lub mieszkania, często okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Nagle słyszymy wiele technicznych określeń, o których istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia, przez co wybór staje się dużo trudniejszy. 

Jednymi z takich określeń są dla wielu osób drzwi przylgowe i bezprzylgowe. W dzisiejszym artykule opiszemy, czym charakteryzują się dane drzwi i czym się między sobą różnią.

Jak działają drzwi przylgowe?

Drzwi przylgowe
Przykładowe drzwi przylgowe.

Drzwi przylgowe są zaprojektowane w taki sposób, że po ich zamknięciu skrzydło i ościeżnica nie tworzą płaskiej powierzchni.

Po zamknięciu skrzydło przesłania częściowo ościeżnicę, a wystająca część nazywana jest przylgą. 

W drzwiach przylgowych widać również zawiasy. Są one widoczne od strony, w którą drzwi się otwierają.

Jak działają drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe
Przykładowe drzwi bezprzylgowe.

Po zamknięciu drzwi bezprzylgowe w połączeniu ze ścianą i ościeżnicą tworzą jednolitą płaszczyznę. 

Drzwi bezprzylgowe różnią się od drzwi przylgowych również tym, że ich zawiasy są widoczne dopiero po otwarciu skrzydła.

Które drzwi lepiej wybrać?

Stwierdzenie, że obecność lub brak przylgi wpływa w znaczący sposób na jakość drzwi zewnętrznych, byłoby mocno naciągane

Oba rodzaje drzwi różnią się jednak od siebie nie tylko wyglądem, ale również budową.

Drzwi przylgowe, szczególnie te otwierane na zewnątrz, zapewniają lepszą szczelność na wilgoć i wiatr. Wynika to z tego, że przylga osłania strefę połączenia skrzydła z ościeżnicą i strefę zamków.

W przypadku kiedy decydujemy się na samodzielny montaż drzwi w swoim domu lub mieszkaniu, warto mieć na uwadze również to, że montaż drzwi bezprzylgowych jest bardziej skomplikowany. Trochę trudniejsza może być również regulacja zawiasów. Zawiasy w drzwiach przylgowych są również przystosowane do przenoszenia większych obciążeń niż zawiasy chowane. Wydłuża to żywotność drzwi przy zastosowaniu tej samej ilości zawiasów.

Jeszcze jednym czynnikiem, który może wpłynąć na nasz wybór, jest popularność. Dużo popularniejszym i częściej stosowanym w Polsce rozwiązaniem jest wybór drzwi przylgowych. Powoduje to, że na rynku znajdziemy więcej firm specjalizujących się w produkcji drzwi przylgowych, co z kolei przekłada się na większy wybór niż w przypadku drzwi bezprzylgowych.

Drzwi przylgowe wykonane z najwyższej jakości materiałów znajdziesz w naszym katalogu.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Nowoczesne i klasyczne wzory drzwi zewnętrznych

Nowoczesne i klasyczne wzory drzwi zewnętrznych

Szukasz drzwi zewnętrznych o klasycznych wzorach? A może coś bardziej nowoczesnego? W obu przypadkach sprawdź ofertę MARTOM!
drzwi na zamowienie martom

Drzwi zewnętrzne na zamówienie – kiedy warto się na nie zdecydować?

Chociaż na polskim rynku dominują drzwi standardowe, zapotrzebowanie na nietypowe aranżacje drzwi zewnętrznych stale rośnie.
5-ciekawostek-o-drzwiach-czesc-3

5 ciekawostek o drzwiach zewnętrznych | Część 3

Jakie są najstarsze drzwi w Polsce? jak dostać się do Fort Knox? Czy rakieta kosmiczna zmieści się w drzwiach? Dowiedz się tego i nie tyko ↑.
Następny