Drzwi do domku letniskowego – jakie kryteria powinny spełniać?
Niezależnie od tego czy dom letniskowy służy jako inwestycja na wynajem, czy osobiste miejsce wypoczynku musi on być odpowiednio przystosowany do specyfiki miejsca, w którym się znajduje oraz spełniać pewne uniwersalne wymagania związane między innymi z bezpieczeństwem. W poniższym wpisie skupimy się na doborze odpowiednich drzwi zewnętrznych, które pomogą w zachowaniu niepowtarzalnego wyglądu, bezpieczeństwa i prywatności w każdym domku letniskowym.
Idealne drzwi do domku letniskowego – jak je wybrać?
Na rynku dostępna jest cała masa różnych rodzajów i modeli drzwi wejściowych. Mogą różnić się jakością, materiałem wykonania, kolorem, technologią produkcji, przeznaczeniem i mnogością zabezpieczeń. Poniżej przyjrzymy się najważniejszym cechom, jakie powinny spełniać idealne drzwi do domku letniskowego. Na ich podstawie postaramy się zaproponować w miarę możliwości uniwersalny wybór, który będzie spełniał wszystkie postawione przed nim wymagania.
Cechy drzwi do domku letniskowego – na co zwrócić uwagę?
1. Materiał wykonania – najpopularniejsze materiały do produkcji drzwi zewnętrznych to stal, drewno i aluminium. Wykorzystanie każdego z nich osobno ma swoje zalety, ale również wady. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z drzwi hybrydowych, które produkuje się z połączenia różnych materiałów tak, aby wyeliminować wady płynące z wykorzystania każdego z nich osobno.
2. Izolacja termiczna – jeśli chcemy dobrze ogrzać dom w zimie, do sprawnie działającego ogrzewania, niezbędne są szczelne okna i drzwi zewnętrzne o odpowiedniej izolacji termicznej.
3. Dźwiękoszczelność – do odpowiedniego wypoczynku w domku letniskowym bardzo ważne są cisza i spokój. Warto więc zadbać o drzwi dźwiękoszczelne.
4. Zabezpieczenie przed włamaniem – jednym z ważnych kroków zabezpieczenia domu przed włamaniem jest zabezpieczeni całej stolarki otworowej budynku – w tym drzwi. Warto więc zdecydować się na drzwi o odpowiedniej klasie antywłamaniowej.
5. Wygląd i kolorystyka – jeśli chcemy, aby nasz dom letniskowy wyglądał niepowtarzalnie i budował atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi, warto dostosować wygląd i kolorystykę naszych drzwi do reszty elewacji budynku:
- – na naszej stronie internetowej można znaleźć galerię modeli z szeroką gamą kolorów i modeli drzwi zewnętrznych,
- – oraz konfigurator, z którego pomocą możemy sprawdzić, jak dany model będzie wyglądał w różnych wersjach kolorystycznych i z różnymi dodatkami takimi jak doświetla lub pochwyty.
Zabezpieczenie domku letniskowego
Domki letniskowe często przez długie miesiące poza sezonem wakacyjnym stoją puste. Z tego powodu bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które pozwolą uchronić nasze mienie przed kradzieżą.
Bezpieczeństwo drzwi do domku letniskowego – czy warto inwestować w drzwi antywłamaniowe?
Inwestycja w drzwi antywłamaniowe to tylko część pełnej i skutecznej ochrony domku letniskowego. Większość włamań (>90%) następuje przez okna i drzwi balkonowe, które są mniej widoczne i łatwiejsze do sforsowania niż drzwi zewnętrzne (nawet takie o najniższej klasie antywłamaniowej).
Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy zabezpieczyć także pozostałą stolarkę otworową, w tym okna dachowe i piwniczne. Okna z szybami bezpiecznymi nie wystarczą – kluczowe w tym przypadku jest zastosowanie rolet antywłamaniowych.
Łączny koszt takiej ochrony to 35-50 tys. zł.
Odpowiednie zabezpieczenia domku letniskowego
Z uwagi na specyfikę domków letniskowych, warto zainwestować w ich zabezpieczenie jak najlepiej. Inwestycja tylko i wyłącznie w drzwi antywłamaniowe mija się z celem, ale przy połączeniu ich z odpowiednim zabezpieczeniem całej stolarki otworowej i innymi zabezpieczeniami takimi jak np. alarm i monitoring pozwoli znacznie utrudnić „pracę” włamywaczy i pozwolić na szybką reakcję z naszej strony.
Temat zabezpieczeń domu przed włamaniem poruszmy bardziej szczegółowo w jednym z naszych poprzednich wpisów: Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Jakie wybrać drzwi do drewnianego domu letniskowego?
Niezmieniającym się od lat trendem dotyczącym domków letniskowych jest budowanie ich z drewna lub kupowanie gotowych projektów domków z bali. Tutaj pojawia się pytanie, czy jeśli chcemy zachować przytulny charakter całego budynku, to do takich domów powinniśmy wstawić również drzwi wykonane w całości z drewna?
Wbrew pozorom nie nie zalecamy tego robić. Drewno to materiał mało odporny na warunki atmosferyczne, który wymaga częstej i kosztownej konserwacji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi wykonanych w technologii hybrydowej, które imitują kolor i strukturę naturalnego drewna. Mogą to być kolory takie jak winchester, czy złoty dąb.
Więcej o technologii hybrydowej można przeczytać w naszym poradniku: Dlaczego drzwi hybrydowe?
Konserwacja drzwi do domku letniskowego
W przypadku drzwi wykonanych w całości z drewna wymagana jest regularna ich konserwacja. Dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak zdecydowanie się na drzwi hybrydowe, które będą odporne na warunki atmosferyczne, nie wymagają konserwacji i mogą bez problemu emitować kolorystykę i strukturę drzwi drewnianych.
Nowoczesne domki letniskowe – jakie drzwi w nich zastosować
W kontekście nowoczesnych rozwiązań technologicznych w domkach letniskowych bardzo ważne jest odpowiedni system otwierania i zamykania zamka. Klasyczne rozwiązania powodują ryzyko zgubienia bądź kradzieży klucza co z kolei będzie wymagać wymiany całego zamka. Z tego powodu warto zdecydować się np. na zastosowanie klawiatury numerycznej i regularnej zmiany kodu dostępu do drzwi – szczególnie jeśli domek jest przeznaczony na wynajem.
Więcej o nowowczesnych systemach otwierania i zamykania drzwi zewnętrznych można przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów: Sterowanie zamkiem drzwi zewnętrznych za pomocą czytnika linii papilarnych.
Drzwi wejściowe do domku letniskowego w ofercie MARTOM
MARTOM to wiodący polski producent drzwi zewnętrznych. W naszej ofercie nie ma drzwi skierowanych konkretnie do domków letniskowych, ale dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii produkcji, oferowane przez nasz drzwi zewnętrzne są w stanie spełnić wszystkie opisane w artykule wymagania.
Nasze drzwi produkujemy w technologii hybrydowej, czyli poprzez inteligentne połączenie drewna, stali, aluminium oraz PCV tak, aby wykorzystać zalety tych materiałów przy jednoczesnej eliminacji wad wynikających z użycia każdego z nich osobno.