Blog

Folia ochronna na drzwi zewnętrzne – jak chronić drzwi przed uszkodzeniem podczas prac budowlanych?

Pracownik budowlany zrywający folię z nowych drzwi zewnętrznych.

Malowanie elewacji, ocieplanie budynku czy remonty wewnątrz. Prędzej czy później każdy właściciel domu stanie przed koniecznością wykonania takich prac. Nie tylko pochłaniają one mnóstwo energii, ale również generują dodatkowe kłopoty. Jednym z nich jest konieczność zabezpieczenia drzwi przed kurzem, brudem czy ryzykiem zniszczenia. Jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta – folia ochronna na drzwi.

Folia ochronna drzwi – zachowaj ostrożność

Nowe drzwi zazwyczaj docierają do nas pokryte dodatkową folią ochronną wysokiej jakości, która ma je chronić np. w czasie transportu. Jeśli dziś montujemy drzwi, a remont, prace dociepleniowe lub elewacyjne planujemy wykonać dopiero za kilka miesięcy, i tak powinniśmy jak najszybciej usunąć to zabezpieczenie.

Zmiana temperatury i działanie promieni słonecznych mogą doprowadzić do wulkanizacji kleju. W efekcie usunięcie folii z drzwi w późniejszym czasie, może być bardzo problematyczne.

Jeśli więc dalsze prace budowlane dopiero przed nami, nie polegajmy na fabrycznym zabezpieczeniu drzwi – usuńmy folię jak najszybciej, najlepiej tuż po montażu, a na czas planowanych prac pomyślmy o innej ochronie.

Przydadzą się dostępne materiały

Styropian pozostały z opakowań materiałów budowlanych.

Choć fabrycznie naniesiona folia ochronna na drzwi jest skuteczna podczas transportu, nie zawsze jest wystarczająca do ochrony drzwi przez dłuższy czas, szczególnie w warunkach zmieniającej się temperatury i ekspozycji na promienie słoneczne. Dlatego istotne jest, aby zastanowić się nad dodatkowymi metodami ochrony, takimi jak aplikacja specjalnej folii ochronnej samoprzylepnej, styropian, czy lekkie płyty.

Podczas wyboru materiału chroniącego drzwi warto pamiętać o kilku sprawach:

1. Osłaniając skrzydło oraz ościeżnicę, należy pamiętać, aby materiały te były czyste – pozbawione możliwości kontaktu skrzydła z substancjami chemicznymi (pozostałości klejów, zaprawy itp). Naklejanie folii na brudną powierzchnię może negatywnie wpłynąć na okleinę PCV.

2. Nie polecamy oklejania brzegów drzwi, klamek taśmami. Nie dość, że nie chronią dostatecznie np. przed zachlapaniem, to jeszcze mogą pozostawić trudną do usunięcia warstwę kleju.

3. Istotną kwestią jest również, aby zabezpieczenie umożliwiało swobodną cyrkulację powietrza pomiędzy materiałem chroniącym, a skrzydłem drzwiowym oraz nie powodowało utrudnienia w użytkowaniu.

4. Pamiętajmy, aby stosowane formy ochrony nigdy nie powodowały znacznego zwiększenia ciężaru skrzydła drzwiowego. Dodatkowy ciężar to ryzyko trwałego uszkodzenia w obszarach połączenia skrzydła i ościeżnicy z zawiasami, a nawet wyrwania.

Drzwi zastępcze – pewna ochrona

Uszkodzone drzwi zewnętrzne.

Coraz bardziej popularne staje się również montowanie na czas budowy drzwi tymczasowych.

Warto pytać o takie rozwiązanie Partnerów Handlowych. Wielu z nich oferuje tego typu rozwiązania kompleksowo. Zazwyczaj drzwi zastępcze montowane są podczas instalacji stolarki okiennej i bram. Dopiero po zakończeniu większości prac budowlanych montowane są drzwi docelowe.

Nie oznacza to od razu diametralnego wzrostu kosztów. Są to zazwyczaj oferowane przez producenta drzwi drugiego i trzeciego gatunku (np. takie, które nie przeszły kontroli jakości). Są one tanie i doskonale nadają się jako tymczasowe rozwiązanie na czas budowy.

Podsumowanie

Podczas remontów lub budowy, zabezpieczenie drzwi jest kluczowe. Folia ochronna na drzwi jest prostym rozwiązaniem, zapobiegającym uszkodzeniom. Choć fabryczna folia chroni drzwi w transporcie, lepiej zastąpić ją specjalną folią samoprzylepną dla lepszej ochrony. Ważne jest, by zabezpieczenie było czyste i nie utrudniało użytkowania drzwi. Alternatywnie na czas prac, można rozważyć wykorzystanie lekkich materiałów takich jak styropian lub tymczasowych drzwi zastępczych, aby uniknąć uszkodzeń drzwi docelowych.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Nowoczesne i klasyczne wzory drzwi zewnętrznych

Nowoczesne i klasyczne wzory drzwi zewnętrznych

Szukasz drzwi zewnętrznych o klasycznych wzorach? A może coś bardziej nowoczesnego? W obu przypadkach sprawdź ofertę MARTOM!
Martom – firma produkująca drzwi zewnętrzne

Na co zwrócić uwagę podczas szukania firmy produkującej drzwi zewnętrzne?

Najważniejsze aspekty, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, wybierając firmę produkującą drzwi zewnętrzne.
Wykorzystanie drewna jako materiału do produkcji drzwi zewnętzrnych

Wykorzystanie drewna w produkcji drzwi zewnętrznych

Zastanawiasz się nad wyborem drzwi z drewna? Dowiedz się, dlaczego tracą na popularności i jakie innowacyjne rozwiązania pojawiają się na rynku.
Następny