Blog

Stare drzwi zewnętrzne — co z nimi zrobić?

Stare drzwi zewnętrzne — co z nimi zrobić

Jak to większość czynności związanych z remontem domu lub mieszkania — wymiana drzwi zewnętrznych wydaje się mało skomplikowanym zadaniem do momentu faktycznego podjęcia się go.

Aby wymienić stare drzwi na nowe, musimy:

usunąć poprzednie drzwi, razem z ościeżnicą,

przygotować otwór drzwiowy i odpowiednio go zmierzyć,

zamontować nowe drzwi (najczęściej razem z nową ościeżnicą).

Każda z wymienionych czynności jest skomplikowanym procesem (szczegółowo możecie o nich poczytać w linkach) i musi być wykonany przez specjalistę.  W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na wiele problemów, które prędzej czy później wyjdą na światło dzienne i pochłoną wiele naszego czasu, stresu i środków finansowych.

Załóżmy, że wykonaliśmy wszystkie wymienione czynności we współpracy ze specjalistą. Nasze stare drzwi są usunięte, a nowe zamontowane i wykończone. Nareszcie możemy odpocząć…

A nie, chwila. Została nam jeszcze jedna sprawa…

Co zrobić ze starymi drzwiami?

Odpady pozostałe ze starych drzwi

Przecież nie zostawimy ich przed domem, ani na klatce schodowej. Do śmietnika też się nie zmieszczą.

Ze starymi drzwiami można jednak zrobić kilka rzeczy:

– Można je wyrzucić, ale trzeba to zrobić w odpowiedni sposób.

– W nielicznych przypadkach warto je odnowić.

– Z odrobiną kreatywnego podejścia można je wykorzystać do stworzenia czegoś nowego.

– Na koniec opcja najłatwiejsza (ale nie zawsze dostępna) – drzwi można po prostu oddać firmie zajmującej się wymianą i drzwi na nowe i mieć problem z głowy. Niestety nie każda taka firma oferuje podobne usługi.

Przejdźmy więc do omówienia sytuacji, w których jest trochę trudniej.

Gdzie i jak wyrzucać stare drzwi?

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gminie Wodzierady
Źródło grafiki — link.

W dzisiejszych czasach świadomość społeczeństwa na wiele tematów związanych z ochroną środowiska znacznie wzrosła. Dotyczy to między innymi segregacji odpadów. Dodatkowe zaostrzenie przepisów dotyczących segregacji odpadów spowodowało, że w większości Polskich domów odpady są regularnie segregowane.

Do oddzielnych pojemników wyrzucamy odpady metalowe, papierowe, szklane, organiczne i zmieszane oraz elektroniczne. I tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie. Do którego pojemnika wyrzucić stare drzwi?

Recykling odpadów
Jak większość czytelników zapewne się domyśla, odpowiedź brzmi: „do żadnego”.

Odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na ponadnormatywne wymiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach i kontenerach na odpady, są to odpady wielkogabarytowe.  Drzwi zewnętrzne zaliczają się do takiej właśnie grupy odpadów, a ich odbiór i wywóz charakteryzuje się trochę bardziej skomplikowanym procesem.

Zazwyczaj odbiór odpadów wielkogabarytowych jest wliczony w koszty stałych opat, które ponosimy za regularny wywóz śmieci, ale odpowiednio wcześniej trzeba go zgłosić do firmy, która tym wywozem się zajmuje. Bardzo często jest on też limitowany.

Szczegółowe zasady odbioru odpadów wielkogabarytowych obowiązujące dla poszczególnych miast i gmin mogą być różne i możemy je znaleźć na ich oficjalnych stronach internetowych.

W przypadku kiedy z różnych powodów odbiór naszych drzwi zewnętrznych nie jest możliwy, możemy je samodzielnie, ale nieodpłatnie dostarczyć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Na terenie każdej gminy powinien być przynajmniej jeden taki punkt.

Czy warto odnowić stare drzwi?

W niektórych sytuacjach może nam przyjść do głowy pomysł, aby nie wyrzucać starych drzwi zewnętrznych, a zamiast tego je odnowić. Teoretycznie może się to wiązać z oszczędnością pieniędzy, czasu i środowiska. Są to jednak oszczędności tylko i wyłącznie w teorii.

Przywrócenie właściwości starych i zużytych drzwi zewnętrznych to proces bardzo kosztowny i czasochłonny z kilku powodów:

– Tylko garstka specjalistów podejmuje się takich usług.

– Jest to usługa, której nie da się zautomatyzować, ponieważ wymaga innych czynności dla każdych drzwi.

– Technologia, w jakiej były wykonane nasze stare drzwi, może być już przestarzała i nie bardzo często znaleźć narzędzia i części niezbędne do ich odnowienia.

Jest to tylko kilka z powodów, dla których nie zalecamy odnawiania starych drzwi. Wbrew pozorom jest to trudniejsze i droższe zadanie.

Malowanie drzwi drewnianych — czemu nie powinno się tego robić?

Farba odpadająca z pomalowanych drzwi

Szczególnie częstym zabiegiem mającym służyć odnowieniu drzwi zewnętrznych wielu domostwach jest ich malowanie.

W internecie znajdziemy wiele poradników mówiących nam, w jaki sposób powinniśmy malować drzwi, jakiej farby użyć itp.

Warto zwrócić uwagę na to, że są to artykuły publikowane głównie przez producentów farb.

Drzwi zewnętrzne muszą być przede wszystkim szczelne, a malowanie ich farbą — zwłaszcza jeśli nie wiemy, jakie będą tego skutki — to zły pomysł. Może zniszczyć ich powierzchnię.

Kiedy mimo wszystko warto odnowić drzwi?

Stare drzwi zewnętrzne o wartości historycznej

Z uwagi na wiele wymagań technicznych, jakie muszą spełniać drzwi zewnętrzne, w 90% odnawianie starych drzwi w celu ich ponownego wykorzystania jest złym pomysłem.

Wyraźnie zakładamy tutaj jednak 10% (nasze procentowe rozważania nie są oparte na żadnych danych, to takie rozważania „na oko”) sytuacji, w których drzwi mogą być odnawiane.

Co to za sytuacje?

1. Kiedy stare drzwi zewnętrzne chcemy wykorzystać do innych celów, niż otwieranie drzwi. Więcej o tym znajdziecie niżej, w rozdziale „Kreatywne metody wykorzystania starych ościeżnic i drzwi zewnętrznych

2. Kiedy są to drzwi vintage, o wartości sentymentalnej lub historycznej, w którą jesteśmy w stanie zainwestować wiele pracy i środków finansowych.

Drzwi zabytkowe — jak powinna wyglądać renowacja starych drzwi?

Przede wszystkim, jeśli nie jesteśmy specjalistami w pracy ze stolarką otworową, to renowacja drzwi zewnętrznych jest poza naszym zasięgiem.

Specjalisty, który rzetelnie taką pracę dla nas wykona, również nie będzie łatwo znaleźć. Osoby, które takie usługi oferują, to nisza na rynku i samo odnalezienie kontaktu do nich będzie wymagało od nas sporo wkładu własnego. Kiedy już uda nam się znaleźć specjalistę, który odnowi nasze drzwi zewnętrzne, musimy pamiętać, że nie będzie to tania usługa.

Kreatywne metody wykorzystania starych ościeżnic i drzwi zewnętrznych

1. Stół z blatem z drzwi 
Stół wykonany ze starych drzwi zewnętrznych

Można przyciąć drzwi do wymiarów stołu, usunąć okucia i wykończyć blat, aby wyglądał jak nowy. Taki stół będzie oryginalny i unikatowy, a także doda charakteru do każdego wnętrza.

2. Wieszak na ubrania
Wieszak wykonany ze starych drzwi zewnętrznych

Jeśli drzwi są w dobrym stanie wizualnym, można na nich zamontować haki, aby stworzyć wieszak na ubrania w przedpokoju lub sypialni.

3. Półka na książki
Półka wykonana ze starych drzwi zewnętrznych

Drzwi można zamontować na ścianie jako półkę na książki. Wystarczy dodać do nich równoległe półki, a drzwi będą idealnie nadawać się jako kreatywna alternatywa dla tradycyjnej półki.

Podsumowanie

Cały tekst możemy podsumować w jednym zdaniu:

Odnawianie starych drzwi zewnętrznych nie jest warte zachodu, ale… jest kilka sytuacji (np. jeśli drzwi mają wartość sentymentalną lub historyczną) kiedy warto się na taki krok zdecydować.

Musimy jednak pamiętać, że będzie to trudne i kosztowne.

Musisz wymienić stare drzwi zewnętrzne na nowe, a ich odnowienie będzie bardziej kosztowne niż zakup nowych?
Dobierz idealne drzwi dla siebie za pomocą naszego konfiguratora.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Drzwi zewnętrzne dąb turner

Drzwi zewnętrzne dąb turner – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Kolor dąb turner zadebiutował na rynku około dwa lata temu. Posiada on fakturę jasnego drewna – trochę jaśniejszego od koloru winchester.
Ochrona drzwi podczas prac budowlanych

Folia ochronna na drzwi zewnętrzne – jak chronić drzwi przed uszkodzeniem podczas prac budowlanych?

Malowanie elewacji czy remonty wewnątrz, w końcu każdy zostanie zmuszony do wykonania tych prac. Na pomoc przychodzi folia ochronna do drzwi.
trendy_kolorystyczne_w_drzwiach_zewnwtrzych_2024

Trendy kolorystyczne w drzwiach zewnętrznych 2024

Sprzedajemy >70 tys. sztuk drzwi zewnętrznych rocznie. Co za tym idzie – kolory drzwi zewnętrznych, które sprzedajemy, odzwierciedlają upodobania Polaków.
Następny