Blog

Jak poprawnie wykonać pomiar drzwi zewnętrznych?

Pomiar drzwi zewnętrznych

Zanim podejmiemy się wymiany drzwi zewnętrznych, powinniśmy wcześniej poczytać trochę na ten temat. Z pozoru wydaje się to prosta czynność, ale bez odpowiedniej wiedzy może dojść do wielu nieporozumień.

Większość nieprawidłowości przy zamawianiu drzwi zewnętrznych wynika właśnie z nieporozumień. Bardzo częstym tego przykładem jest podanie nieodpowiednich wymiarów drzwi przy zamówieniu.

Jakie wymiary bierzemy pod uwagę, kiedy chcemy zmierzyć drzwi?

Na samym początku zaznaczamy, że nie zalecamy samodzielnego pomiaru drzwi zewnętrznych. Opisana poniżej instrukcja ma cel informacyjny, ale z powodów, które opisujemy trochę niżej, ostatecznym pomiarem powinien zająć się specjalista, najlepiej pracujący w firmie, która będzie nasze drzwi montować.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy zapomnieć na chwilę o określeniu: „wymiary drzwi

Jest ono swojego rodzaju uogólnieniem i aby nie zostać źle zrozumianym podczas składania naszego zamówienia, warto posługiwać się bardziej specjalistycznymi pojęciami: wymiary otworu w murze, wymiar zewnętrzny drzwi z ościeżnicą, wymiar skrzydła drzwi.

Jak zmierzyć wymiary otworów drzwiowych?

W przypadku kiedy mamy gotowy otwór na drzwi zewnętrzne, powinniśmy zmierzyć otwór w murze w trzech wymiarach.

Wszystkie wymiary sprawdzamy w kilku różnych miejscach. Jeśli wartości różnią się minimalnie między sobą, to za docelowy wymiar bierzemy najmniejszą uzyskaną wartość, aby mieć pewność, że drzwi nie będą minimalnie za duże. Musimy jednak zgłosić fakt nierówności firmie oferującej usługę montażu.

1. Wysokość otworu

Wymiar mierzymy od podłogi do górnej krawędzi otworu.

2. Szerokość otworu

drzwi_wymiary_szerokosc
Wymiar mierzymy pomiędzy bocznymi krawędziami otworu.

3. Grubość muru

drzwi_wymiary_grobosc
Grubość muru mierzymy w kilku punktach, wewnątrz każdej z krawędzi otworu.

Dlaczego wymiary te powinien zmierzyć specjalista?

Specjalista zajmujący się montażem drzwi zewnętrznych

Pomiędzy ościeżnicą i ścianami otworu drzwiowego (glifami) powinna pozostać szczelina dylatacyjna (tzw. luz montażowy). Każdy materiał pod wpływem temperatury rozszerza się i szczelina dylatacyjna jest niezbędna, żeby to umożliwić.

Jak ustalić wymiar szczeliny dylatacyjnej?

Szerokość szczeliny dylatacyjnej jest uzależniona od kilku czynników:

– gabarytów drzwi,

– miejsca ich zbudowania (czy jest nasłonecznione, czy zacienione),

– rodzaju materiału, z którego drzwi są wykonane,

– budowy ościeżnicy oraz rodzaju ściany,

– wybranej technologii montażu.

Dobór szerokości szczeliny wymaga wiedzy technicznej i doświadczenia. Z tego względu wymiar drzwi powinien dobrać fachowiec, na podstawie oględzin na miejscu budowy.

Jakie jeszcze problemy możemy napotkać podczas pomiaru drzwi zewnętrznych?

Odpowiedzialność za prawidłowy dobór rozmiaru drzwi ponosi firma świadcząca usługę montażową, a wiele zasad doboru rozmiarów drzwi regulują przepisy budowlane.

Dodatkowe problemy pojawiają się przy wymianie drzwi zewnętrznych. Stare drzwi były montowane w różnych technologia i nie jest łatwo przewidzieć, jaki otwór powstanie po ich wyrwaniu. Prawidłowo może to ocenić tylko osoba z dużym doświadczeniem.

Z tego względu zdecydowanie rekomendujemy korzystanie z usług profesjonalnych firm, specjalizujących się w montażu stolarki otworowej.

W przypadku samodzielnego montażu osoba zamierzająca się go podjąć powinna mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Drzwi zewnętrzne z dostawkami

Drzwi zewnętrzne z dostawkami

Drzwi zewnętrzne z dostawkami (często nazywanymi doświetlami) cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów na polskim rynku.
Drzwi zewnętrzne dla psa

Poradnik dla właścicieli psów — jakie drzwi zewnętrzne będą najlepsze dla Twojego pupila?

W dzisiejszym wpisie postaramy się omówić, na jakie cechy drzwi zewnętrznych powinien zwrócić uwagę każdy właściciel psa.
Nowoczesne drzwi zewnętrzne Martom

Czym powinny się charakteryzować nowoczesne drzwi zewnętrzne?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne posiadają właściwości zapewniające maksymalną wytrzymałość skrzydła przy ergonomicznym wykorzystaniu materiałów.
Następny