Blog

Wygłuszanie drzwi – jak skutecznie wyciszyć drzwi zewnętrzne i cieszyć się ciszą?

Drzwi wejściowe pełnią wiele funkcji. Nie tylko stanowią estetyczny element dekoracyjny naszego domu lub mieszkania, ale także zapewniają bezpieczeństwo, stanowiąc skuteczną barierę dla nieproszonych gości. Jednakże coraz częściej zwracamy uwagę na ich dodatkową rolę – tłumienie hałasu. Wygłuszanie drzwi staje się priorytetem dla wielu osób, które pragną cieszyć się ciszą i spokojem we własnych czterech ścianach.

Jak wyciszyć drzwi wejściowe do mieszkania? Czy warto inwestować w odpowiednie wyciszenie drzwi w domu jednorodzinnym? Na te pytania (i nie tylko) odpowiemy w dalszej części artykułu.

Po co stosować wygłuszanie drzwi zewnętrznych?

Hałas w domu lub mieszkaniu

Drzwi wejściowe to nie tylko wizytówka naszego mieszkania. Bardzo ważną funkcją jest również bariera akustyczna drzwi, która izoluje nas od hałasu zewnętrznego. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób mieszka w mieszkaniach w bloku, ze wspólną klatką schodową, wybór odpowiednich drzwi wejściowych może znacząco wpłynąć na komfort życia.

Trochę inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych. Aby skutecznie wygłuszyć cały budynek, trzeba zwrócić uwagę na dużo więcej elementów niż same drzwi (w dalszej części artykułu poruszamy ten temat bardziej szczegółowo).

Jak wyciszenie drzwi może wpłynąć na poprawę naszego zdrowia?

Drzwi dźwiękoszczelne to inwestycja, która przynosi korzyści nie tylko funkcjonalne, ale również zdrowotne. Głośne tupanie, skakanie czy remont na klatce – prawie każdy zna te sytuacje z autopsji, a długotrwałe narażenie się na hałas może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak stres, nerwowość, a nawet problemy z układem krążenia.

Jaki poziom wyciszenia oferują drzwi zewnętrzne dźwiękoszczelne?

Głośność dźwięku odbierana przez mózg ludzki zmienia się logarytmicznie do zmiany decybeli. Oznacza to, że zmiana natężenia dźwięku o 6 dB powoduje podwojenie efektu słyszalnego przez człowieka. W efekcie poprawa wyciszenia drzwi nawet o 1 dB znacząco obniża efekt słyszalny przez człowieka i istotnie poprawia komfort akustyczny.

Standardowe drzwi do domów i mieszkań, produkowane przez producenta MARTOM oferują wyciszenie na poziomie około 30 dB. W zdecydowanej większości przypadków jest ono wystarczające.

Dla niektórych posiadaczy mieszkań może to być jednak czasami zbyt mało – w takich przypadkach rekomendujemy certyfikowane drzwi dźwiękoszczelne o wyciszeniu 42 dB. Obniżają one głośność w stosunku do drzwi standardowych aż 4 razy.

Sposoby na wygłuszenie i uszczelnianie drzwi wejściowych do mieszkania

Wygłuszenie dźwięku w mieszkaniu

Istnieje wiele prostych sposobów na samodzielne wygłuszenie drzwi zewnętrznych do mieszkania. Możemy zastosować specjalne uszczelki do drzwi wejściowych, maty lub panele akustyczne, czy wyciszające tapicerki.

Często jednak powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Warto wtedy sprawdzić stan ościeżnicy i progu. Powinniśmy pamiętać, że źle zamontowane elementy lub nieszczelności mogą znacznie obniżyć izolację akustyczną. Jeśli więc zależy nam na solidnym i trwałym wyciszeniu lepiej zainwestować w certyfikowane drzwi dźwiękoszczelne.

Drzwi wejściowe dźwiękoszczelne do mieszkań o wysokiej jakości

Jeśli samodzielne wygłuszanie drzwi do mieszkania nie przyniosło oczekiwanych rezultatów lub nie mamy czasu na testowanie po kolei różnych rozwiązań, powinniśmy zdecydować się na montaż nowych, certyfikowanych drzwi wejściowych o podwyższonych parametrach akustycznych.

Aby producent mógł deklarować, że posiada drzwi dźwiękoszczelne, musi przeprowadzić specjalistyczne badania według normy w certyfikowanym instytucie.

Drzwi dźwiękoszczelne są produkowane z wykorzystaniem autorskich technologii, które pozwalają na wyeliminowanie wszelkich wad konstrukcyjnych. Muszą nie tylko idealnie przylegać do futryny, ale także pochłaniają niechciane dźwięki z zewnątrz, gwarantując spokój w każdym mieszkaniu.

Sposoby na wygłuszenie i uszczelnienie drzwi wejściowych do domu

Kwestia wyciszenia domu jest bardziej skomplikowana niż w przypadku mieszkań. Dźwięki do wnętrza budynku przedostają się praktycznie przez wszystkie jego elementy: 

– okna elewacyjne, 

– okna dachowe, 

– drzwi, 

– ściany, 

– dach, 

– systemy wentylacji.

Jeżeli komuś zależy na znaczącym wyciszeniu wnętrza budynku, to wszystkie te elementy muszą posiadać odpowiedni poziom wyciszenia. Problemem jest też to, że działa tutaj zasada najsłabszego ogniwa – jeżeli choćby jeden z tych elementów będzie słabo izolował dźwięki, to efekt ostateczny będzie zniwelowany. I w drugą stronę — nie ma sensu inwestować dużych środków w dodatkowe wyciszenie jednego elementu, gdy pozostałe nie spełniają tych warunków.

Standardowe, nowoczesne materiały budowlane zapewniają izolację akustyczną na wysokim poziomie – w ogromnej większości przypadków jest ona wystarczająca do zapewnienia komfortu użytkownikom. Nie inaczej jest w przypadku drzwi zewnętrznych. Standardowe wyciszenie drzwi zewnętrznych oferowanych przez producenta MARTOM, w połączeniu z nowoczesnymi materiałami budowlanymi jest więc zazwyczaj wystarczającym sposobem na skuteczne wyciszenie domu.

Jak poprawić izolację akustyczną naszego domu?

Podniesienie izolacji akustycznej wszystkich elementów budynku do wyższych wartości wiąże się z dużymi dodatkowymi wydatkami. Istnieją jednak tańsze możliwości ochrony budynku przed hałasem. Poniżej podajemy kilka z nich: 

1. Wybudowanie wysokiego, pełnego ogrodzenia i nasadzenie gęstego żywopłotu lub drzew. 

2. Bardzo ważne w kontekście ochrony przed hałasem jest również odpowiednie usytuowanie i zaprojektowanie budynku. Pomieszczenia, w których szczególnie zależy nam na komforcie akustycznym np. sypialnie, pokoje dziecięce lub gabinet do pracy, powinny być usytuowane w tej części budynku, która jest osłonięta od źródła hałasu resztą budynku.

3. W przypadku węzłów komunikacyjnych i/lub ruchliwych dróg coraz częściej są stosowane ekrany dźwiękoszczelne, które skutecznie ograniczają poziom hałasu.

4. Najtrudniej jest poprawić izolację akustyczną okien elewacyjnych i dachowych. Wynika to z faktu, że pakiety szybowe są relatywnie cienkie i słabo zatrzymują dłuższe fale dźwiękowe. W pakietach szybowych argon zastępuje się specjalnymi mieszaninami gazów, które lepiej wytłumiają dźwięki, ale ich skuteczność jest ograniczona, a koszt zastosowania bardzo wysoki. W tym przypadku można stosować dodatkowe elementy typu rolety dźwiękoszczelne, ale ich zastosowanie skutkuje odcięciem się od światła dziennego.

Drzwi dźwiękoszczelne w ofercie Martom

Standardowe drzwi w ofercie MARTOM posiadają wyciszenie na poziomie 30 dB i jest to wystarczający poziom wyciszenia zarówno dla drzwi wejściowych do domów jak i do mieszkań.

Dla bardziej wymagających osób mieszkających w blokach lub innych budynkach wielorodzinnych oferujemy certyfikowane drzwi dźwiękoszczelne z wyciszeniem na poziomie 42 dB. 4-krotnie obniżają one głośność w stosunku do modeli standardowych. Drzwi takie zawsze występują w pakiecie z podwyższoną klasą antywłamaniową, a w niektórych przypadkach również z ochroną przeciwpożarową.

Wybierając drzwi dźwiękoszczelne Martom, mamy pewność, że otrzymamy produkt stworzony przy użyciu najnowszych technologii. Drzwi te są produkowane z wykorzystaniem autorskiej technologii hybrydowej, która pozwala na tworzenie drzwi, które łączą w sobie nie tylko wysoką jakość, ale również elegancję.

Dodatkowo wszystkie modele drzwi dostępne w naszej ofercie można dowolnie dostosować poprzez ogólnodostępny konfigurator drzwi. W zależności od potrzeb i oczekiwań można wybrać model, który będzie idealnie pasował do stylu naszego domu, a jednocześnie zapewni nam spokój, ciszę i bezpieczeństwo.

Na rynku dostępne są tańsze drzwi, które posiadają wygłuszenie kartonowe. Niestety, takie rozwiązanie nie zapewnia odpowiedniego poziomu dźwiękoszczelności. Dlatego, jeżeli szukamy drzwi, które zapewnią nam ciszę w mieszkaniu, warto zainwestować w bardziej zaawansowane rozwiązanie.


Szczegółowe informacje na temat produkowanych przez nas drzwi zewnętrznych znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Ekskluzywne drzwi zewnętrzne Martom

Szukasz ekskluzywnych drzwi zewnętrznych? Zobacz, na co zwracać uwagę przy ich wyborze

Wybierając ekskluzywne drzwi wejściowe, warto zwrócić uwagę na technologię i jakość wykonania, bezpieczeństwo oraz stosunek jakości do ceny.
Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na wymianę drzwi zewnętrznych w swoim domu lub mieszkaniu

Co powinniśmy wiedzieć, zanim wymienimy drzwi zewnętrzne w swoim domu lub mieszkaniu?

Wymiana drzwi zewnętrznych to jedna z ważniejszych inwestycji, jaką możemy podjąć w naszym domu lub mieszkaniu.
Drzwi pasywne co to znaczy_

Drzwi pasywne — co to znaczy?

Czym są drzwi zewnętrzne pasywne? Gdzie najlepiej je zastosować oraz czym kierować się przy wyborze? Dowiecie się tego z powyższego artykułu.
Następny