Blog

Framuga i ościeżnica — czym się od siebie różnią?

Czym framuga różni się od ościeżnicy

Podczas urządzania własnego mieszkania zazwyczaj nikomu nie brakuje nowych wyzwań, a jego wykończenie to proces, który wymaga podjęcia wielu szczególnie ważnych decyzji.

Wybierając drzwi zewnętrzne, często koncentrujemy się na ich stylu, kolorze czy dodatkach, a ignorujemy kluczowe elementy ich konstrukcji.

Często nie zdajemy sobie sprawy, chociażby z różnicy między ościeżnicą a framugą i używamy tych słów zamiennie. Dlatego, aby uniknąć problemów już na samym początku, warto zaznajomić się z tymi pojęciami jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Futryna, framuga, ościeżnica, ościeża. Jak się w tym wszystkim połapać?

Framuga, ościeznica, futryna, ościeże — co oznaczają poszczególne określenia?

Powyższe określenia są bardzo często używane zamiennie.

Wynika to prawdopodobnie z faktu, że wszystkie są związane montażem drzwi, a różnice między niektórymi z nich są bardzo niewielkie.

Warto więc zaznajomić się z dokładną definicją każdego z nich, aby uniknąć przyszłych nieporozumień.

Framuga drzwiowa

Framuga drzwiowa to wnęka znajdująca się między przodem ściany wewnątrz pomieszczenia a powierzchnią osadzonych drzwi. W języku potocznym termin framuga drzwiowa jest czasem używany zamiennie z ościeżnicą, co jednak jest błędem. Framuga i ościeżnica to dwa różne określenia.

Futryna

Futryna to zamontowana w ścianie rama, do której przymocowane są drzwi.

Definicyjnie nie różni się zbytnio od ościeżnicy, ponieważ obie spełniają tę samą funkcję. Przyjęło się więc, że futryna i ościeżnica mogą być używane zamiennie. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że futryna to określenie starsze, które powoli wychodzi z użycia.

W niektórych definicjach i porównaniach znajdziemy również informację o tym, że futryna jest ramą o stałej, jednoczęściowej budowie, natomiast ościeżnica może być regulowana.

Ościeżnica

Ościeżnica to nieruchoma rama skonstruowana z dwóch pionowych elementów łączących się z dwoma poziomymi belkami — górną oraz dolną.

Na pionowej konstrukcji mocowane są zawiasy. Ościeżnica drzwiowa jest umiejscowiona we framudze, czyli w otworze drzwiowym, i spełnia rolę ramy dla osadzonych drzwi.

Ościeże

Ościeże to powierzchnie usytuowane poprzecznie do płaszczyzny muru w otworze drzwiowym. W zależności od konstrukcji ościeże mogą być poprowadzone prostopadle do fasady ściany lub na skos, tworząc glif.

Ościeże występują jako pionowe powierzchnie boczne lub poziome górne i stanowią dopełnienie dla ościeżnic w konstrukcji drzwiowej.

Z uwagi na bardzo podobną definicję, ościeże łatwo pomylić z framugą. Różnica jest jednak znacząca.

Framuga to cała wnęka, w której umieszcza się ościeżnicę/framugę i skrzydło drzwi, a ościeże obejmują wyłącznie poprzeczne powierzchnie muru.

Jaką ościeżnicę najlepiej wybrać?

Jaki rodzaj ościeżnicy wybrać?

Znamy już definicję różnych określeń, które bardzo często są mylnie wykorzystywane zamiennie z ościeżnicą. Na koniec powiedzmy sobie o nich trochę więcej.

Nie o framugach i nie o futrynach…

O ościeżnicach.

Ościeżnice możemy podzielić na trzy rodzaje ze względu na materiał ich wykonania. Właściwości ościeżnic wykonanych w różnych technologiach są podobne pod względem technicznym.

Ościeżnice drewniane

  1. Są bardziej odporne termicznie i cieplejsze niż ościeżnice aluminiowe.
  2. Wymagają częstych i kosztownych renowacji powierzchni z powodu niskiej odporności na warunki atmosferyczne.

Ościeżnice aluminiowe

  1. Ościeżnice wykonane z aluminium są najlżejsze.

Ościeżnice hybrydowe (wykonane ze stali wypełnionej z drewna)

  1. Są najbardziej stabilne w montażu elementów takich jak zawiasy.
  2. Mają atrakcyjną cenę i doskonałe właściwości techniczne.

Ostateczna decyzja o wyborze danego materiału ościeżnic może być uzależniona od względów kosztowych, estetycznych lub osobistych preferencji klienta.

Więcej o właściwościach poszczególnych ościeżnic drzwiowych możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów: Rodzaje ościeżnic drzwiowych.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Trendy kolorystyczne w drzwiach zewnetrznych 2022

Trendy kolorystyczne w drzwiach zewnętrznych 2023

Sprzedajemy >70 tys. sztuk drzwi rocznie. Co za tym idzie - kolor drzwi zewnętrznych, które produkujemy odzwierciedla upodobania Polaków.
Najpopularniejsze ozdoby przed drzwi zewnętrzne

Jakie są najpopularniejsze dekoracje przed drzwi wejściowe?

Dekoracje przed drzwiami zewnętrznymi to popularny sposób na podkreślenie indywidualizmu swojego domu lub mieszkania.
Wianek świąteczny na drzwi zewnętrzne

Historia wieszania wianka świątecznego na drzwiach zewnętrznych

Wianek świąteczny to klasyczna dekoracja bożonarodzeniowa o zaskakująco głębokiej historii ściśle powiązanej z tradycją ubierania choinki.
Następny