Blog

Drzwi do domku letniskowego – jakie kryteria powinny spełniać?

Domek letniskowy

Niezależnie od tego czy dom letniskowy służy jako inwestycja na wynajem, czy osobiste miejsce wypoczynku musi on być odpowiednio przystosowany do specyfiki miejsca, w którym się znajduje oraz spełniać pewne uniwersalne wymagania związane między innymi z bezpieczeństwem. W poniższym wpisie skupimy się na doborze odpowiednich drzwi zewnętrznych, które pomogą w zachowaniu niepowtarzalnego wyglądu, bezpieczeństwa i prywatności w każdym domku letniskowym.

Idealne drzwi do domku letniskowego – jak je wybrać?

Na rynku dostępna jest cała masa różnych rodzajów i modeli drzwi wejściowych. Mogą różnić się jakością, materiałem wykonania, kolorem, technologią produkcji, przeznaczeniem i mnogością zabezpieczeń. Poniżej przyjrzymy się najważniejszym cechom, jakie powinny spełniać idealne drzwi do domku letniskowego. Na ich podstawie postaramy się zaproponować w miarę możliwości uniwersalny wybór, który będzie spełniał wszystkie postawione przed nim wymagania.

Cechy drzwi do domku letniskowego – na co zwrócić uwagę?

1. Materiał wykonania – najpopularniejsze materiały do produkcji drzwi zewnętrznych to stal, drewno i aluminium. Wykorzystanie każdego z nich osobno ma swoje zalety, ale również wady. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z drzwi hybrydowych, które produkuje się z połączenia różnych materiałów tak, aby wyeliminować wady płynące z wykorzystania każdego z nich osobno.

2. Izolacja termiczna – jeśli chcemy dobrze ogrzać dom w zimie, do sprawnie działającego ogrzewania, niezbędne są szczelne okna i drzwi zewnętrzne o odpowiedniej izolacji termicznej.

3. Dźwiękoszczelność – do odpowiedniego wypoczynku w domku letniskowym bardzo ważne są cisza i spokój. Warto więc zadbać o drzwi dźwiękoszczelne.

4. Zabezpieczenie przed włamaniem – jednym z ważnych kroków zabezpieczenia domu przed włamaniem jest zabezpieczeni całej stolarki otworowej budynku – w tym drzwi. Warto więc zdecydować się na drzwi o odpowiedniej klasie antywłamaniowej.

5. Wygląd i kolorystyka – jeśli chcemy, aby nasz dom letniskowy wyglądał niepowtarzalnie i budował atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi, warto dostosować wygląd i kolorystykę naszych drzwi do reszty elewacji budynku:

  • – na naszej stronie internetowej można znaleźć galerię modeli z szeroką gamą kolorów i modeli drzwi zewnętrznych,
  • – oraz konfigurator, z którego pomocą możemy sprawdzić, jak dany model będzie wyglądał w różnych wersjach kolorystycznych i z różnymi dodatkami takimi jak doświetla lub pochwyty.

Zabezpieczenie domku letniskowego

Próba włamania do domku letniskowego

Domki letniskowe często przez długie miesiące poza sezonem wakacyjnym stoją puste. Z tego powodu bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które pozwolą uchronić nasze mienie przed kradzieżą.

Bezpieczeństwo drzwi do domku letniskowego – czy warto inwestować w drzwi antywłamaniowe?

Inwestycja w drzwi antywłamaniowe to tylko część pełnej i skutecznej ochrony domku letniskowego. Większość włamań (>90%) następuje przez okna i drzwi balkonowe, które są mniej widoczne i łatwiejsze do sforsowania niż drzwi zewnętrzne (nawet takie o najniższej klasie antywłamaniowej).

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy zabezpieczyć także pozostałą stolarkę otworową, w tym okna dachowe i piwniczne. Okna z szybami bezpiecznymi nie wystarczą – kluczowe w tym przypadku jest zastosowanie rolet antywłamaniowych. 

Łączny koszt takiej ochrony to 35-50 tys. zł.

Odpowiednie zabezpieczenia domku letniskowego

Z uwagi na specyfikę domków letniskowych, warto zainwestować w ich zabezpieczenie jak najlepiej. Inwestycja tylko i wyłącznie w drzwi antywłamaniowe mija się z celem, ale przy połączeniu ich z odpowiednim zabezpieczeniem całej stolarki otworowej i innymi zabezpieczeniami takimi jak np. alarm i monitoring pozwoli znacznie utrudnić „pracę” włamywaczy i pozwolić na szybką reakcję z naszej strony.

Temat zabezpieczeń domu przed włamaniem poruszmy bardziej szczegółowo w jednym z naszych poprzednich wpisów: Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jakie wybrać drzwi do drewnianego domu letniskowego?

Drewniany domek letniskowy

Niezmieniającym się od lat trendem dotyczącym domków letniskowych jest budowanie ich z drewna lub kupowanie gotowych projektów domków z bali. Tutaj pojawia się pytanie, czy jeśli chcemy zachować przytulny charakter całego budynku, to do takich domów powinniśmy wstawić również drzwi wykonane w całości z drewna?

Wbrew pozorom nie nie zalecamy tego robić. Drewno to materiał mało odporny na warunki atmosferyczne, który wymaga częstej i kosztownej konserwacji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi wykonanych w technologii hybrydowej, które imitują kolor i strukturę naturalnego drewna. Mogą to być kolory takie jak winchester, czy złoty dąb.

Więcej o technologii hybrydowej można przeczytać w naszym poradniku: Dlaczego drzwi hybrydowe?

Konserwacja drzwi do domku letniskowego

W przypadku drzwi wykonanych w całości z drewna wymagana jest regularna ich konserwacja. Dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak zdecydowanie się na drzwi hybrydowe, które będą odporne na warunki atmosferyczne, nie wymagają konserwacji i mogą bez problemu emitować kolorystykę i strukturę drzwi drewnianych.

Nowoczesne domki letniskowe – jakie drzwi w nich zastosować

Czytnik linii papilarnych jako zamek do drzwi zewnętrznych

W kontekście nowoczesnych rozwiązań technologicznych w domkach letniskowych bardzo ważne jest odpowiedni system otwierania i zamykania zamka. Klasyczne rozwiązania powodują ryzyko zgubienia bądź kradzieży klucza co z kolei będzie wymagać wymiany całego zamka. Z tego powodu warto zdecydować się np. na zastosowanie klawiatury numerycznej i regularnej zmiany kodu dostępu do drzwi – szczególnie jeśli domek jest przeznaczony na wynajem.

Więcej o nowowczesnych systemach otwierania i zamykania drzwi zewnętrznych można przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów: Sterowanie zamkiem drzwi zewnętrznych za pomocą czytnika linii papilarnych.

Drzwi wejściowe do domku letniskowego w ofercie MARTOM

MARTOM to wiodący polski producent drzwi zewnętrznych. W naszej ofercie nie ma drzwi skierowanych konkretnie do domków letniskowych, ale dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii produkcji, oferowane przez nasz drzwi zewnętrzne są w stanie spełnić wszystkie opisane w artykule wymagania.

Nasze drzwi produkujemy w technologii hybrydowej, czyli poprzez inteligentne połączenie drewna, stali, aluminium oraz PCV tak, aby wykorzystać zalety tych materiałów przy jednoczesnej eliminacji wad wynikających z użycia każdego z nich osobno.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

dzrwi od producenta martom

Czy warto wybrać drzwi zewnętrzne od polskiego producenta?

Być może nie wszyscy wiedzą, że Polska jest największym na świecie eksporterem stolarki otworowej. Wytwarzamy lepsze produkty niż większość krajów europejskich.
Nowoczesne i klasyczne wzory drzwi zewnętrznych

Nowoczesne i klasyczne wzory drzwi zewnętrznych

Szukasz drzwi zewnętrznych o klasycznych wzorach? A może coś bardziej nowoczesnego? W obu przypadkach sprawdź ofertę MARTOM!
Drzwi zewnętrzne dąb turner

Drzwi zewnętrzne dąb turner – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Kolor dąb turner zadebiutował na rynku około dwa lata temu. Posiada on fakturę jasnego drewna – trochę jaśniejszego od koloru winchester.
Następny