Blog

5 ciekawostek o drzwiach zewnętrznych | Część 3

5-ciekawostek-o-drzwiach-czesc-3

Drzwi zewnętrzne to nie tylko praktyczny element naszego domu, ale również istotny aspekt estetyczny i technologiczny. W dzisiejszej części ciekawostek o drzwiach zewnętrznych przyjrzymy się nieco bliżej niecodziennym materiałom, niezwykłym wzorom, nowoczesnym technologiom, interesującym tradycjom i fascynującym faktom związanym z historią i produkcją drzwi zewnętrznych.

W Japonii produkuje się drzwi zewnętrzne z papieru

Drzwi z papieru

Czy wiedziałeś, że drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z recyklingu? Niektóre firmy wykorzystują stare drewno, metal czy plastik do produkcji drzwi. Inne firmy decydują się na drzwi z włókna szklanego, które są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i mogą naśladować wygląd naturalnego drewna. W Japonii natomiast spotkać można drzwi i ściany shoji wykonane z papieru ryżowego.

Rozwój technologii Smart Home nie omija drzwi zewnętrznych

Drzwi smart home

Inteligentne zamki pozwalają na otwieranie i zamykanie drzwi za pomocą smartfona, a niektóre modele oferują również biometryczne metody otwierania, takie jak skanowanie twarzy czy odcisków palców. Inteligentne dzwonki mają wbudowane kamery, które pozwalają zobaczyć, kto jest przy drzwiach, nawet gdy nie jesteśmy w domu.

Nikt nie zna kodu do drzwi skarbca Fort Knox

Zabezpieczenia fort knox

Kod dostępu do drzwi w Fort Knox jest znany jedynie wybranym osobom, które mogą mieć dostęp do tej informacji. Nie ma jednak jednej osoby, która zna cały kod. Zamiast tego jest on podzielony na kilka części, które są znane osobom na różnych stanowiskach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo skarbca.

Najstarsze drzwi w Polsce – drzwi Gnieźnieńskie

Źródło: Tomasz Fedor — Praca własna (https://pl.wikipedia.org/)

Drzwi Gnieźnieńskie to jedne z najstarszych zachowanych drzwi w Polsce i Europie. Znajdują się w Bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, stolicy Polski w czasach pierwszych Piastów.

Drzwi zostały odlane ze stopu, w którego skład wchodzą miedź, cyna i niewielkie ilości ołowiu. Skrzydła są podzielone na 18 kwater zdobionych płaskorzeźbami, które przedstawiają sceny z życia i śmierci św. Wojciecha. Męczeńska śmierć św. Wojciecha była wykorzystana do ustanowienia go patronem Polski i wzmocnienia roli religii katolickiej i związków z papiestwem w rodzącej się wówczas Polsce.

Przez największe drzwi zewnętrzne bez problemu przejdzie rakieta kosmiczna

NASA Vehicle Assembly Building (VAB) to jedno z największych budynków na świecie pod względem objętości. Znajduje się na terenie Kennedy Space Center na Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Budynek ten jest używany przez NASA do montażu dużych pojazdów kosmicznych, takich jak rakiety Saturn V i Space Shuttle.

Szczególnie imponujące w VAB są ogromne drzwi, które umożliwiają transport gotowych pojazdów kosmicznych na platformę startową. Drzwi te mają niewiarygodne 139 metrów wysokości, co czyni je największymi drzwiami na świecie. Dla porównania, Statua Wolności, wraz z podstawą, ma wysokość około 93 metrów,


Chcesz poznać więcej ciekawych faktów o drzwiach zewnętrznych?
Zajrzyj tutaj:

5 ciekawostek o drzwiach zewnętrznych | Część 1

5 ciekawostek o drzwiach zewnętrznych | Część 2

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Drzwi zewnętrzne w stylu skandynawskim

Drzwi zewnętrzne w stylu skandynawskim

Dowiedz się więcej o drzwiach zewnętrznych w stylu skandynawskim, produkowanych przez MARTOM.
Drzwi pasywne co to znaczy_

Drzwi pasywne — co to znaczy?

Czym są drzwi zewnętrzne pasywne? Gdzie najlepiej je zastosować oraz czym kierować się przy wyborze? Dowiecie się tego z powyższego artykułu.
Martom – firma produkująca drzwi zewnętrzne

Na co zwrócić uwagę podczas szukania firmy produkującej drzwi zewnętrzne?

Najważniejsze aspekty, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, wybierając firmę produkującą drzwi zewnętrzne.
Następny