Blog

Drzwi na wymiar — wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Drzwi na wymiar

Większość drzwi zewnętrznych jest produkowana w kilku standardowych wymiarach. Nie ma w tym nic dziwnego. Standaryzacja zazwyczaj wręcz znacznie ułatwia proces montażu i zakupu nowych drzwi i wpływa na obniżenie ich ceny.

Wynika ona jednak przede wszystkim z przepisów budowlanych i standardów wykonawczych na
budowach.

W sytuacjach, kiedy mamy potrzebę montażu drzwi o wymiarach odbiegających od tych standardów, możemy mieć więc problem ze znalezieniem odpowiedniego produktu.

Jakie są standardowe wymiary drzwi zewnętrznych?

W Polsce standardowe wymiary światła przejścia drzwiowego wynoszą:

90 cm x 200 cm

80 cm x 200 cm — należy mieć tutaj na uwadze, że jest to standard przestarzały, który nie spełnia najnowszych wymogów dla drzwi zewnętrznych i nie będzie się pojawiał w nowych budynkach.

Światło przejścia są to wymiary otworu drzwiowego po pełnym otwarciu skrzydła. Powinno ono być dostatecznie szerokie, aby umożliwić swobodne przejście osobom o różnych rozmiarach ciała, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich, o kulach lub rodziców z wózkami dziecięcymi.

Czy standardowe wymiary drzwi są regulowane prawnie?

Przepisy budowlane określają minimalny rozmiar drzwi zewnętrznych. Przepisy te dotyczą jednak wyłącznie nowych budynków. Inwestorzy, którzy zajmują się już istniejącymi budynkami, nie muszą zmieniać rozmiarów drzwi.

Wymagane minimalne światło przejścia drzwiowego określone przez prawo budowlane, wynosi 90 cm x 200 cm

Minimalne wymagane rozmiary światła przejścia są uważane za ochronę interesów inwestorów. Jeśli jest to możliwe osoby, które remontują już istniejące budynki, powinny więc mimo wszystko stosować minimalny rozmiar światła przejścia o wartości 90 cm x 200 cm.

Sytuacje, w których powinniśmy zamówić drzwi nietypowe — na wymiar

Warto również zaznaczyć, że producenci drzwi często oferują drzwi o niestandardowych wymiarach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

Poniżej prezentujemy kilka teoretycznych sytuacji, w których powinniśmy (a czasem nawet musimy) zdecydować się na wybór takich drzwi:

1. Nietypowy wymiar otworu drzwiowego — jeśli otwór drzwiowy ma nietypowe wymiary, to konieczne będzie zamówienie drzwi na wymiar, które będą idealnie pasować do danej przestrzeni.

2. Konieczność dopasowania drzwi do stylu architektonicznego budynku — w przypadku budynków zabytkowych lub posiadających oryginalną architekturę, często konieczne jest zamówienie drzwi na wymiar, które będą idealnie dopasowane do charakteru budynku.

3. Potrzeba zamontowania drzwi w nietypowym miejscu — jeśli drzwi zewnętrzne mają zostać zamontowane w nietypowym miejscu, np. w łuku, to konieczne będzie wykonanie drzwi na wymiar, które będą idealnie dopasowane do tego miejsca.

4. Indywidualne potrzeby klienta — każdy klient może mieć swoje indywidualne potrzeby i wymagania co do drzwi zewnętrznych. W takim przypadku, zamówienie drzwi na wymiar pozwoli na spełnienie tych wymagań i dostosowanie drzwi do indywidualnych potrzeb i gustów każdego klienta. Wysokość przejścia drzwi standardowych ma 200 cm i dla ogromnej większości ludzi pozwala to na wygodne przechodzenie, ale osoby o wzroście „koszykarskim” mogą mieć problemy.

Drzwi dwuskrzydłowe o dużych gabarytach

Drzwi dwuskrzydłowe Martom

Jeśli z różnych powodów potrzebujemy bardzo szerokich drzwi zewnętrznych, warto rozważyć wybór drzwi dwuskrzydłowych. Takie rozwiązanie szczególnie warto rozważyć, kiedy:

1. Potrzebujemy dużego otworu wejściowego — drzwi dwuskrzydłowe pozwalają na uzyskanie bardzo dużego otworu wejściowego, co jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy zależy nam na łatwym dostępie np. do mebli lub wózków.

2. Chcemy uzyskać oryginalny efekt wizualny — drzwi dwuskrzydłowe są bardzo efektowne i dodają uroku fasadzie budynku. Mogą być szczególnie atrakcyjne w przypadku budynków zabytkowych lub posiadających oryginalną architekturę.

W jaki sposób odpowiednio zmierzyć drzwi?

Przed zakupem drzwi zewnętrznych warto dokładnie zmierzyć otwór wejściowy i skonsultować się z producentem lub sprzedawcą w celu wyboru odpowiednich wymiarów drzwi.

Jeśli nie wiesz, jak zabrać się do odpowiedniego pomiaru drzwi zewnętrznych zalecamy zapoznanie się z naszym poradnikiem: Jak poprawnie wykonać pomiar drzwi zewnętrznych?

Zaznaczamy jednak, że dobór drzwi jest bardzo skomplikowany i zdecydowanie rekomendujemy, żeby wykonał go specjalista. Dlaczego? Dowiecie się tego z podlinkowanego wpisu.

Gdzie można kupić drzwi na wymiar?

Konfigurator Martom — kolekcja drzwi na wymiar.

Wiele sklepów oferuje możliwość zamówienia drzwi zewnętrznych o niestandardowych wymiarach.

W celu dobrania odpowiednich gabarytów drzwi i ich wyceny najlepiej skontaktować się jednak z firmą, która zajmuje się zarówno sprzedażą jak i montażem stolarki otworowej.

Profesjonalne firmy zawsze wykonują pomiar z natury, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Po wizycie pomiarowca zostanie przygotowana precyzyjna oferta.

W celu uzyskania wyceny wstępnej można skontaktować się również z producentem. Firma MARTOM posiada dział doradców techniczno-handlowych, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące oferty drzwi zewnętrznych MARTOM, również o dostępność rozmiarów oraz ich wycenę.

Kontakt:
oferta@mar-tom.com
+48 661 550 311

Przykładowe wymiary standardowych drzwi w ofercie Martom

1. Standard Passive z ościeżnicą aluminiową dla rozmiaru „90”

Światło przejścia – szer. 901 mm x wys. 2005 mm
Rozmiary zewnętrzne ościeżnicy – szer. 1079 mm x wys. 2115 mm


2. Standard Passive z ościeżnicą metalowo — drewnianą dla rozmiaru „90”

Światło przejścia – szer. 901 mm x wys. 2005 mm
Rozmiary zewnętrzne ościeżnicy – szer. 1041 mm x wys. 2096 mm

3. Standard Arktic z ościeżnicą aluminiową dla rozmiaru „90”

Światło przejścia – szer. 901 mm x wys. 2022 mm
Rozmiary zewnętrzne ościeżnicy – szer. 1049 mm x wys. 2115 mm

4. tandard Arktic z ościeżnicą metalowo — drewnianą dla rozmiaru „90”

Światło przejścia – szer. 901 mm x wys. 2022 mm
Rozmiary zewnętrzne ościeżnicy – szer. 1011 mm x wys. 2096 mm

5. Standard Nordic dla rozmiaru „90”

Światło przejścia – szer. 901 mm x wys. 2000 mm
Rozmiary zewnętrzne ościeżnicy – szer. 1011 mm x wys. 2075 mm

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybór rozmiaru drzwi jest zdeterminowany przez wykonany otwór, który później trudno jest zmodyfikować szczególnie na wysokość, gdyż są wylane nadproża betonowe. Dlatego decyzje związane z tym tematem powinny być podejmowane na etapie projektu i dopilnowane na etapie wykonawstwa (niestety wykonawcy często ułatwiają sobie pracę i wykonują otwór, który wynika bezpośrednio z rozmiarów cegieł lub bloczków, a niekoniecznie jest w pełni zgodny z projektem).

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Drzwi zewnętrzne klasyczne | Martom

Drzwi zewnętrzne klasyczne | Martom

Martom stworzył kolekcję drzwi zewnętrznych Classic. Łączy ona w sobie drzwi zewnętrzne klasyczne z nowoczesną technologią.
Drzwi pasywne co to znaczy_

Drzwi pasywne – co to znaczy?

Czym są drzwi zewnętrzne pasywne? Gdzie najlepiej je zastosować oraz czym kierować się przy wyborze? Dowiecie się tego z powyższego artykułu.
Ranking drzwi zewnętrznych 2023

Ranking drzwi zewnętrznych na rok 2023

Jakie będą modne drzwi zewnętrzne w 2023 roku? Czy trendy z 2022 roku się utrzymają? Co ma na to największy wpływ? Dowiecie się z naszego wpisu.
Następny