Wykorzystanie aluminium w produkcji drzwi zewnętrznych
Potoczna opinia na temat aluminium jest taka, że jest to znakomity materiał do produkcji stolarki otworowej. Prawda jest bardziej złożona. Rzeczywiście aluminium posiada liczne zalety, ale ma też słabe strony. Dlatego w celu wykorzystania ich do produkcji drzwi zewnętrznych konieczne jest stosowanie zabiegów technologicznych, które niwelują wady tego materiału, ale niestety znacznie podnoszą koszty wytworzenia. Aluminium posiada również wiele zalet – jest lekkie i odporne na warunki atmosferyczne. Zalety te sprawiają, że idealnie nadaje się jako jeden z materiałów do produkcji drzwi zewnętrznych hybrydowych.
Właściwości aluminium
Najpopularniejszymi materiałami do produkcji drzwi zewnętrznych są drewno, stal oraz aluminium. Poniżej omawiamy właściwości drzwi zewnętrznych wykonanych wyłącznie z aluminium.
Jeśli szukasz porównania właściwości poszczególnych materiałów między sobą, znajdziesz je w jednym z naszych artykułów: Porównanie drzwi zewnętrznych stalowych, aluminiowych i drewnianych.
Przewodnictwo cieplne aluminium
Aluminium ma najwyższy współczynnik przewodnictwa cieplnego (λ) spośród porównywanych materiałów, co oznacza, że jest najgorszym izolatorem. Wartość współczynnika λ dla aluminium wynosi od 160 do 250.
Ze względu na duże przewodnictwo cieplne, profile aluminiowe muszą mieć budowę wielokomorową oraz są w nich stosowane specjalne przekładki termiczne. Znacząco zwiększa to koszt ich wyprodukowania, a mimo tych zabiegów ich izolacja termiczna nadal ustępuje ościeżnicom drewnianym i metalowo – drewnianym.
Rozszerzalność termiczna aluminium
Współczynnik rozszerzalności liniowej – a = 24. Oznacza to, że ościeżnica i skrzydło aluminiowe pod wpływem temperatury może odkształcić się nawet o kilka centymetrów. Z tego względu w drzwiach wykonanych wyłącznie z aluminium konieczne jest stosowanie zabiegów technologicznych, które mają na celu ograniczenie skutków rozszerzalności termicznej.
Moduł Younga dla aluminium
Moduł Younga dla danego materiału określa, jak bardzo materiał ten się odkształci pod wpływem naprężenia. Jest to jedno z podstawowych pomiarów używanych w inżynierii materiałowej.
Moduł Younga dla aluminium wynosi 70 GPa i jest trzy razy mniejszy niż dla stali (210 GPa). Oznacza to, że poszycie skrzydła aluminiowego wgniecie się przy trzy razy słabszym uderzeniu niż w przypadku poszycia ze stali o tej samej grubości.
Gęstość właściwa aluminium
Gęstość właściwa aluminium wynosi 2,7 g/cm3, co oznacza, że jest to materiał lżejszy od stali, ale cięższy od drewna, czyli najpopularniejszych materiałów stosowanych do produkcji drzwi zewnętrznych.
Odporność na warunki atmosferyczne
Aluminium jest odporne na warunki atmosferyczne takie jak wilgoć i czynniki biologiczne. Może ono jednak ulegać płowieniu koloru pod wpływem promieniowania UV.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe
Ze względu na dużą rozszerzalność cieplną oraz wysokie przewodnictwo cieplne, drzwi zewnętrzne wykonane z aluminium wymagają stosowania specjalnych zabiegów technologicznych, które częściowo eliminują te problemy, ale znacząco podnoszą koszty ich produkcji.
Drzwi zewnętrzne hybrydowe
Postęp technologiczny przyczynił się do powstania idei drzwi zewnętrznych hybrydowych. Koncepcja ta polega na inteligentnym łączeniu różnych materiałów w sposób pozwalający na wyeliminowanie ich wad przy równoczesnym wykorzystaniu zalet.
Martom jest liderem rozwiązań hybrydowych i posiada opatentowane technologie, w których łączy drewno, aluminium, stal, tworzywo ABS zbrojone włóknami szklanymi oraz pianę PUR. Drzwi hybrydowe posiadają lepsze parametry techniczne od innych rozwiązań i przy tym są konkurencyjne cenowo.
Podsumowanie
Z aluminium można wyprodukować bardzo ładne i dobre technicznie drzwi. Niestety konieczność stosowania szerokich, wielokomorowych profili oraz specjalnych przekładek ograniczających przewodnictwo cieplne, oraz rozszerzalność termiczną powoduje duży wzrost kosztów produkcji.
Na rynku są dostępne rozwiązania, które mają lepsze parametry techniczne i są znacznie tańsze. Przykładowo drzwi hybrydowe, które łączą różne materiały, takie jak aluminium, drewno i stal, oferują lepsze parametry techniczne niż drzwi wykonane wyłącznie z każdego z tych materiałów osobno.
Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych materiałach stosowanych do produkcji drzwi zewnętrznych? Sprawdź wpisy:
1. Wykorzystanie stali w produkcji drzwi zewnętrznych,