Blog

Historia wieszania wianka świątecznego na drzwiach zewnętrznych

Wianek świąteczny na drzwi zewnętrzne

Wianek świąteczny to klasyczna dekoracja bożonarodzeniowa o zaskakująco głębokiej historii.

Wieszanie ich na drzwiach zewnętrznych do naszego domu lub mieszkania w okresie świąt jest dla niektórych prawie tak samo ważne, jak ubieranie choinki. Mało kto jednak wie, że obie tradycje są ze sobą ściśle powiązane. Choinka dała bowiem początek tradycji wieszania wianków na drzwiach.

W jaki sposób wianek bożonarodzeniowy jest powiązany z choinką?

Choinka bożonarodzeniowa

Zwyczaj przynoszenia drzew do swojego domu w okresie Bożego Narodzenia rozpoczął się najprawdopodobniej w XVI w. w Niemczech. Częścią procesu przygotowania drzewek bożonarodzeniowych było przycinanie ich gałęzi tak, aby zbliżyć ich kształt do trójkąta. Robiono to z dwóch powodów:

1. Odpowiednio przycięte drzewo lepiej pasowało do pomieszczenia i wyglądało bardziej estetycznie.

2. Zabieg ten miał również duchowe znaczenie. Choinka przycięta w kształt trójkąta reprezentowała Trójcę Świętą. 

Tak właśnie ukształtował się obraz znanej dzisiaj wszystkim choinki.

Po przycięciu choinki do odpowiedniego kształtu pozostawało wiele gałązek. Aby ich nie marnować, zaczęto pleść z nich wieńce, które w dzisiejszych czasach wiesza się na drzwiach.

W taki właśnie sposób – jako produkt uboczny choinki – powstał wianek bożonarodzeniowy.

Wianek w starożytnej Grecji i Rzymie

Kolumny w starożytnej Grecji

Zanim wianek zaczął kojarzyć się z Bożym Narodzeniem, był ważnym emblematem zwycięstwa i władzy w starożytnej Grecji i Rzymie.

Wianek jako symbol władzy

Zielony wieniec zastępował koronę jako symbol boskiej władzy w mitologii.

Wianek jako symbol zwycięstwa

Sportowcy, którzy zwyciężali na igrzyskach, byli koronowani wieńcami z oliwek (Olimpia), wawrzynu (Delfy), dzikiego selera (Nemea) i sosny (Isthmia).

Wianek świąteczny w dzisiejszych czasach

Dzisiejszy wianek świąteczny

Dzisiejsze zastosowanie wianków świątecznych różni się w wielu aspektach od pierwotnego. Początkowo służyły one jako ozdoby choinkowe, a nie jako samodzielne dekoracje. 

Uformowano je w kształt koła częściowo ze względu na wygodę, aby łatwo było je zawiesić na gałęzi drzewa, ale kształt ten miał również znaczenie jako reprezentacja boskiej doskonałości. Symbolizował on wieczność, gdyż kształt ten nie ma końca.

Dzisiaj wianek taki traktuje się głównie jako ozdobę, nie przywiązuje się do niego aż takiej symboliki. Nie wykonuje się ich wyłącznie z zielonych gałęzi drzew iglastych i liściastych, a także np. z wikliny lub jarzębiny.

Z połączenia konceptu choinki i wianka powstały również stroiki świąteczne, które przybierają różne formy.

Jak się więc okazuje, powszechnie znane dzisiaj ozdoby świąteczne, którymi są wianki bożonarodzeniowe wieszane na naszych drzwiach, mają bardzo głęboką historię i symbolikę. Warto o tym pamiętać, kiedy co roku ozdabiamy swój dom lub mieszkanie w ozdoby świąteczne.

Jak NIE WIESZAĆ wianka świątecznego na drzwiach zewnętrznych?

Jak nie zawieszać wianka na drzwiach zewnętrznych

Zanim powiesimy wianek świąteczny na swoje drzwi zewnętrzne, zadbajmy o to, aby przy okazji ich nie zniszczyć i nie utracić gwarancji producenta. Z reguły producenci umieszczają w karcie gwarancyjnej zapis mówiący o tym, że wbijanie czegokolwiek w poszycie skrzydła lub wywiercanie w nim otworów skutkuje utratą gwarancji.

Również przyklejanie wieszaków może być problemem estetycznym, ponieważ mycie kleju rozpuszczalnikiem odbarwia okleinę. Dlatego warto zastosować np. specjalnie zagięty płaskownik ze sznurkiem zaczepiony od góry o przylgę skrzydła, na którym powiesimy wianek. W przypadku drzwi z poszyciem metalowym takich jak MARTOM można zastosować mocny magnes z wieszakiem albo przyssawkę.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Dobre drzwi zewnętrzne

Dobre drzwi zewnętrzne — czyli jakie?

W powyższym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze dobrych drzwi zewnętrznych.
Wykorzystanie drewna jako materiału do produkcji drzwi zewnętzrnych

Wykorzystanie drewna w produkcji drzwi zewnętrznych

Zastanawiasz się nad wyborem drzwi z drewna? Dowiedz się, dlaczego tracą na popularności i jakie innowacyjne rozwiązania pojawiają się na rynku.
Drzwi energooszczędne - czy warto je wybrać

Drzwi energooszczędne — oszczędność energii, pieniędzy i planety

Wybierając drzwi energooszczędne możesz przyczynić się do ograniczania zmian klimatycznych oraz zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Następny