Poradnik dla właścicieli psów — jakie drzwi zewnętrzne będą najlepsze dla Twojego pupila?
Posiadanie psa to ogromna odpowiedzialność, która wiąże się z wieloma wyzwaniami. Każdy opiekun ma obowiązek zapewnić swojemu czworonogowi nie tylko szczęśliwy dom, ale również opiekę medyczną, zbilansowaną dietę, odpowiednie wychowanie oraz bezpieczną i wygodną przestrzeń do życia.
Kiedy urządzamy swój dom lub mieszkanie, powinniśmy dostosować go nie tylko do osobistych potrzeb i preferencji, ale również do potrzeb i preferencji tych czworonożnych domowników.
W dzisiejszym wpisie postaramy się omówić, na jakie cechy drzwi zewnętrznych powinien zwrócić uwagę każdy właściciel psa.
Na jakie cechy drzwi zewnętrznych powinni zwrócić uwagę posiadacze psów?
Podczas doboru odpowiednich drzwi dla naszego pupila powinniśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza to bezpieczeństwo psa, a druga to minimalizacja szkód, jakie może spowodować.
Jakie drzwi zapewnią bezpieczeństwo naszego psa?
Najczęstszym zagrożeniem, jakie czeka na naszego psa ze strony drzwi zewnętrznych, jest ryzyko przytrzaśnięcia go nimi podczas zamykania. Nierzadko zdarza się, że kiedy wychodzimy z domu, nasz pupil bardzo chce wyjść razem z nami — nawet jeśli niedawno był na spacerze. Chwila nieuwagi może spowodować, że tego nie zauważymy i z rozpędu zatrzaśniemy za sobą drzwi.
Aby zmniejszyć ryzyko przykrej niespodzianki, warto zamontować w swoich drzwiach samozamykacz. Mechanizm działania tego urządzenia może zmniejszyć prędkość domknięcia skrzydła po ówczesnym otwarciu i da nam więcej czasu na reakcję, a naszemu pupilowi na zrozumienie sytuacji, w której się znalazł i odskoczenie.
Więcej o mechanizmie działania samozamykaczy znajdziecie we artykule: Jak wybrać samozamykacz do drzwi zewnętrznych?
Jakie drzwi zminimalizują szkody, które nasz pupil może wyrządzić?
Normalne jest, że pies czasem zostaje w domu sam na kilka godzin i mimo nienagannego zachowania kiedy wszyscy są w domu, kiedy nikogo nie ma odgłosy z zewnątrz (np. szczekanie psa sąsiadów, lub osoby znajdujące się na klatce schodowej) mogą go szczególnie pobudzić.
Częstą reakcją na takie odgłosy jest niestety drapanie drzwi w celu próby wyjścia z budynku. Najważniejsza w takim przypadku jest oczywiście odpowiednia tresura psa. Zanim jednak uda się go oduczyć złego nawyku, może być za późno.
Drzwi mogą zostać zniszczone lub wybrudzone. Warto więc zadbać o to, aby nasze drzwi były jak najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości.
Czy klapa do drzwi dla psa to dobry pomysł?
W przypadku domów jednorodzinnych z wyjściem do ogrodu dobrym pomysłem może wydawać się zamontowanie w drzwiach zewnętrznych klapy dla drzwi, która umożliwi mu swobodne wychodzenie na zewnątrz. Zastosowanie takiego rozwiązania nie jest wskazane z kilku powodów:
Bezpieczeństwo
Klapy dla psów mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa domu, ponieważ mogą ułatwić wejście do domu włamywaczom lub innym osobom, które nie powinny mieć dostępu do domu.
Kontrola
Jeśli masz psa, który ma dostęp do drzwi zewnętrznych przez klapę, trudniej będzie utrzymać kontrolę nad jego zachowaniem i jego wyjściami na zewnątrz. Może to prowadzić do niechcianych sytuacji, takich jak ucieczki lub zniszczenia w ogrodzie.
Wpływ na energooszczędność
Klapy dla psów mogą wpływać na izolację cieplną drzwi, co z kolei może prowadzić do wzrostu rachunków za ogrzewanie i chłodzenie.
Problemy z montażem i wysokie koszty
Aby odpowiednio zamontować klapę dla psa w drzwiach zewnętrznych, konieczne jest skorzystanie z usług specjalistów. Wymaga to też doboru specjalnych drzwi przystosowanych do montażu takiej klapy. Wszystko to składa się na wysokie koszty produkcji i montażu.
Jak oduczyć psa drapania?
Jedną z często wymienianych zalet zastosowania klapy dla psa w drzwiach zewnętrznych jest to, że pies nie drapie w drzwi kiedy ma ochotę wyjść, ponieważ wychodzi kiedy chce. Są na to jednak lepsze sposoby i zabezpieczenia:
Zabezpiecz drzwi
Jeśli pies drapie drzwi, może to oznaczać, że chce dostać się do pomieszczenia lub do osoby, która jest za drzwiami. Aby uniknąć uszkodzeń, można zastosować specjalną folię ochronną na drzwiach lub użyć specjalnej pokrywki, która chroni drzwi przed uszkodzeniem.
Nagradzaj pozytywne zachowanie
Jeśli pies przestaje drapać drzwi, należy go pochwalić i nagrodzić, aby utrwalić to pozytywne zachowanie. Nagrodą może być smakołyk lub pozytywna interakcja z właścicielem.
Zajmij psa innymi zajęciami
Aby uniknąć nudzenia się i drapania drzwi, warto zapewnić psu inne zajęcia, takie jak zabawa, trening, spacer, interakcja z innymi psami lub zabawa z zabawkami.
Skorzystaj z pomocy specjalisty
W przypadkach, gdy pies wykazuje nadmierne drapanie drzwi, warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym, aby uzyskać bardziej indywidualną pomoc i wskazówki dotyczące oduczenia psa tego zachowania.
Które drzwi z oferty Martom będą najlepsze dla naszego pupila?
Jako czołowy producent drzwi zewnętrznych w Polsce posiadamy w swojej ofercie szereg produktów, które zapewnią bezpieczeństwo i przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń wytrzymają napór nawet najbardziej energicznego pupila.
Pierwszym, nad czym warto się zastanowić, to wybór drzwi z samozamykaczem, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko przytrzaśnięcia naszego pupila drzwiami podczas ich zamykania. Poza samozamykaczem powinniśmy wybrać drzwi o solidnej konstrukcji, z designem dopasowanym do naszego domu.
Koniecznie sprawdź pełną galerię produkowanych przez nas drzwi zewnętrznych i wybierz takie, które najlepiej odpowiadają Twoim preferencjom.