Blog

Jak wybrać odpowiedni samozamykacz do drzwi zewnętrznych?

Jak wybrać odpowiedni samozamykacz do drzwi

Aby zobrazować, czego możemy uniknąć, decydując się na samozamykacz do drzwi, wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację:

Jest poniedziałek rano, właśnie wstaliśmy i okazuje się, że zapomnieliśmy nastawić wieczorem budzik. Powinniśmy stawić się w pracy za pół godziny na ważnym spotkaniu. Samochód zabrała nasza druga połówka i nie mamy czasu czekać na przyjazd taksówki. 

Całe szczęście bardzo blisko naszego domu znajduje się przystanek autobusowy, więc szybko się ubieramy, ogarniamy poranną toaletę i spieszymy na przystanek. Autobus, który podwiezie nas w ostatnim momencie pod biuro, odjeżdża za pięć minut. 

Powinniśmy się na spokojnie wyrobić. Już jesteśmy przy drzwiach wyjściowych i wystarczy je tylko zamknąć. Tutaj pojawia się problem… zapomnieliśmy klucza. 

Wracamy się do domu, chwilę szukamy klucza. Kiedy udało nam się go znaleźć, biegniemy z powrotem do drzwi wyjściowych. Już prawie udało się nam je zamknąć, ale klucz wypadł nam na ziemię, podnosimy go, zamykamy drzwi, chowamy do kieszeni, zerkamy na zegarek… niestety, ale autobus zdążył już odjechać. 

Wymieńmy teraz konsekwencje całej tej sytuacji:

– spóźniamy się na ważne spotkanie,

– nasz przełożony jest niezadowolony, 

– prawdopodobnie straciliśmy ważnego klienta,

– jesteśmy zestresowani i zmęczeni,

– tracimy na produktywności.

Wszystkiemu temu dałoby się zapobiec, gdyby nie te przeklęte klucze…

Otwieranie drzwi za pomocą klucza

Całe szczęście możemy bardzo łatwo uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Wystarczy zainstalować w swoich drzwiach zewnętrznych samozamykacz. Sam samozamykacz nie jest jednak rozwiązaniem problemu, ponieważ aby drzwi mogły zamykać się “same”, bez pomocy klucza, konieczne jest zastosowanie drzwi z zamkiem automatycznym – sterowanym silnikiem i przy założeniu, że drzwi te od zewnątrz są wyposażone w pochwyt (lub antabę).

Czym jest samozamykacz do drzwi i jak działa?

Pomijając, to, że samozamykacz może uchronić nas przed utratą pracy, jego główną rolą jest automatyczne zamknięcie, otwartych wcześniej drzwi. Samozamykacze stosuje się między innymi w drzwiach zewnętrznych i wewnętrznych różnych budynków. 

Samozamykacze można podzielić ze względu na dwie główne cechy:

Podział samozamykaczy ze względu na mechanizm otwierania:

1. Samozamykacze mechaniczne – drzwi są otwierane dzięki wykorzystaniu siły naszych rąk. Mechanizm samozamykacza wykorzystuje siłę, jaką osoba wchodząca (lub wychodząca) wkłada w otwarcie drzwi. Siła odpowiada za ściśnięcie sprężyny, która prowadzi do zamknięcia drzwi podczas powrotu do początkowego kształtu.

2. Samozamykacze elektromechaniczne – drzwi są otwierane za pomocą siłownika dzięki wbudowanym czujnikom. 

Podział samozamykaczy ze względu na mechanizm zamykania:

1. Samozamykacz bez blokady – po ówczesnym otwarciu drzwi z samozamykaczem bez blokady automatycznie się zamykają, ale ich zamek pozostaje odblokowany.   

2. Samozamykacz z blokadą – jeżeli z jakiś powodów chcemy, żeby skrzydło drzwiowe się nie zamykało, np. chcemy szybko przewietrzyć dom albo mamy w planie intensywnie wchodzić i wychodzić, możemy je zablokować w dowolnym położeniu rozwarcia. Wówczas drzwi się nie zatrzasną nawet pod wpływem dużego przeciągu. Aby ponownie je zamknąć, musimy zwolnić blokadę.

Proces zamykania drzwi przez samozamykacz zazwyczaj odbywa się w dwóch fazach:

Etapy zamknięcia drzwi przez samozamykacz

– Rozwarcie skrzydła (od 180° do 15°) – drzwi zamykają się ze stałą prędkością.
– Domknięcie skrzydła (od 15° do 0°) – chwilę przed momentem zamknięcia drzwi następuje znaczne spowolnienie ich ruchu.

Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, wybierając samozamykacz?

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem samozamykacza, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma sprawami. 

Po pierwsze – czy samozamykacz faktycznie jest nam potrzebny i nie będzie nas denerwował, zamiast wnosić jakiś pożytek. Jeśli nie mamy w zwyczaju zapominać klucza i mieszkamy w bloku, każdorazowe blokowanie klatki do czasu aż drzwi się zamkną, może być bardziej uciążliwe, niż pomocne. 

Jeśli po zastanowieniu się, decydujemy się na montaż samozamykacza, powinniśmy dobrze się zastanowić jaki rodzaj samozamykacza jest nam potrzebny. W zależności od tego, jakie będzie pełnił funkcje, powinniśmy wybrać różne jego rodzaje. 

Do drzwi zewnętrznych do naszego domu najlepiej będzie pasował samozamykacz z blokadą, połączony z wykorzystaniem zamka automatycznego i pochwytu. Dzięki temu połączeniu uchronimy się przed sytuacjami takimi jak we wstępie do wpisu. 

Kolejne kryterium, nad którym powinniśmy się dobrze zastanowić, zanim zdecydujemy się na konkretny model samozamykacza, to jakość wykonania.

W tej kwestii powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki jest jego:

Materiał wykonania – najlepiej stal nierdzewna.

Deklarowana ilość cykli zamykania – standard to 500 000 cykli.

Maksymalna waga drzwi – nie mniej niż 100 kg.

Maksymalna szerokość drzwi – standard to 1250 mm.

Czy drzwi przeciwpożarowe muszą być wyposażone w samozamykacz?

Według przepisów Prawa Budowlanego określonych w:

1. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późniejszymi zmianami, 

2. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. , 

3. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r,

określają między innymi, że drzwi przeciwpożarowe muszą znajdować się w pozycji zamkniętej, aby zapewnić ochronę przed rozprzestrzenianiem się dymu i ognia. 

Aby sprostać tym wymaganiom, konieczne wydaje się zastosowanie urządzeń, które zautomatyzują proces zamykania drzwi. Idealne w tym przypadku są więc właśnie samozamykacze. 

Odpowiadając na pytanie z nagłówka: Tak, drzwi przeciwpożarowe muszą być wyposażone w samozamykacz. 

Drzwi przeciwpożarowe MARTOM często są wyposażone w zawias sprężynowy, który pełni funkcję samozamykacza. 

Więcej o drzwiach przeciwpożarowych możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów: 

Po co stosować drzwi przeciwpożarowe?

Samozamykacz wykorzystywany w drzwiach MARTOM

Samozamykacz GEZE TS 2000
Samozamykacz GEZE TS 2000

Jako jedno z akcesoriów dostępnych przy zakupie drzwi zewnętrznych MARTOM możecie zakupić samozamykacz do drzwi jednoskrzydłowych marki GEZA, model TS 2000. Spełnia on wysokie standardy jakości dotyczące samozamykaczy.  Podstawowo występuje w wersji bez blokady, ale opcjonalnie można rozszerzyć go o możliwość blokowania drzwi.

Samozamykacz GEZA TS 2000 oraz inne akcesoria dostępne w drzwiach zewnętrznych MARTOM znajdziecie w na stronie 126 naszego katalogu.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

dobor koloru drzwi zewnetrznych do podlogi i elewacji

Dobór koloru drzwi zewnętrznych do koloru podłogi i elewacji

Decydując o kolorze drzwi zewnętrznych, należy pamiętać o harmonii i spójności całej aranżacji, ale także o funkcjonalności.
Które drzwi są prawe, a które lewe

Drzwi prawe czy lewe – jak je odróżnić?

Odróżnienie drzwi prawych od lewych może wydawać się dla niektórych nieintuicyjne. W poniższym wpisie wyjaśniamy na czym ten podział polega.
Drzwi zewnętrzne z witrażem - Martom

Drzwi zewnętrzne z witrażem

Drzwi zewnętrzne z witrażem — eleganckie i trwałe rozwiązanie. Nadają pomieszczeniu oryginalny wygląd oraz zwiększają prywatność.
Następny