Blog

Dobór koloru drzwi zewnętrznych do koloru podłogi i elewacji

Dobór koloru drzwi zewnętrznych do podłogi i elewacji.

Decydując o kolorze drzwi zewnętrznych, należy pamiętać o harmonii i spójności całej aranżacji, a także o funkcjonalności i trwałości materiałów. Kolor drzwi powinien być przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na dobór koloru obu stron drzwi: od zewnątrz i od wewnątrz:

  • – Od zewnątrz drzwi powinny współgrać z kolorem i charakterem elewacji.
  • – Od wewnątrz drzwi powinny współgrać z kolorem i charakterem podłogi.

Na naszej stronie internetowej można skorzystać z konfiguratora drzwi zewnętrznych, który pozwala wybrać preferowany model drzwi zewnętrznych i skonfigurować między innymi dodatki, standardy techniczne i kolorystykę.

Jakimi zasadami kierować się podczas doboru koloru drzwi do podłogi?

Podłoga w domu.

Dobór odpowiedniej kolorystyki drzwi wejściowych od wewnątrz może znacząco wpłynąć na estetykę całego wnętrza domu. Warto więc zastosować się do poniższych zasad:

Wybór drzwi dopasowanych do stylu wnętrza

Ważne jest, aby kolor drzwi współgrał z stylem wnętrza, czy to skandynawskim minimalizmem, czy industrialną surowością.

Jak dobierać barwę drzwi do koloru podłogi?

Dopasowanie koloru podłogi do drzwi jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także funkcjonalnych. Wybór odpowiednich barw może przekształcić wnętrze, tworząc unikalne, spersonalizowane środowisko. Wybór zależy od efektu, który chcemy osiągnąć — jasne drzwi powiększają optycznie przestrzeń, a ciemne dodają eleganckiego i nowoczesnego charakteru

Reguła przeciwieństwa: kontrast pomiędzy ciemnymi drzwiami a jasną podłogą

Wykorzystanie przeciwieństw w doborze kolorów drzwi i podłóg to znakomity sposób na dodanie wnętrzu dynamiki i charakteru.

Ciemne drzwi, jasna podłoga

Stosowanie ciemnych drzwi z jasną podłogą to idealny sposób na stworzenie wyraźnego kontrastu, który przyciąga wzrok i nadaje wnętrzu nowoczesny charakter. Ciemne drzwi, takie jak te w odcieniach antracytu lub ciemnego drewna (złoty dąb, ciemny orzech), stanowią silny akcent wizualny, szczególnie gdy są zestawione z jasnymi podłogami dębowymi lub laminatami. Ten rodzaj aranżacji podkreśla elegancję i dodaje przestrzeni głębi.

Wybór jasnych drzwi do ciemnej podłogi

Wybór jasnych drzwi do ciemnej podłogi to popularna opcja dla osób szukających sposobu na optyczne powiększenie i rozjaśnienie wnętrza. Jasne kolory drzwi, takie jak biel, jasny szary, czy krem, oraz jasne odcienie drewna (winchester, dąb turner) mogą znacząco rozświetlić przestrzeń, szczególnie w połączeniu z ciemną, elegancką podłogą z ciemnego drewna, płytek lub paneli. Efekt ten sprzyja stworzeniu przytulnej, ale jednocześnie przestronnej atmosfery.

Reguła podobieństwa: spójność kolorów ciemnych drzwi i ciemnej podłogi

Zasada podobieństwa polega na doborze elementów w podobnych tonacjach kolorystycznych, co tworzy spójny i harmonijny wygląd wnętrza.

Ciemne drzwi, ciemna podłoga

Dobierając ciemne drzwi do ciemnej podłogi, tworzymy wyjątkowo spójny i elegancki wygląd wnętrza. Taka kombinacja, idealna dla wielbicieli minimalistycznych, ale głębokich aranżacji, podkreśla siłę i charakter przestrzeni. Użycie różnych odcieni ciemnych kolorów może dodać zróżnicowania, zapobiegając monotonii. Jest to wybór, który szczególnie dobrze sprawdzi się w przestronnych, dobrze oświetlonych wnętrzach.

Dobieranie jasnych drzwi do jasnej podłogi

Zestawienie jasnych drzwi z jasną podłogą to doskonały sposób na stworzenie przestronnego i lekkiego wnętrza. Taka aranżacja sprzyja optycznemu powiększeniu przestrzeni, czyniąc pomieszczenia jaśniejszymi i bardziej „przewiewnymi”. Jest to szczególnie korzystne w mniejszych lub słabiej oświetlonych pomieszczeniach, gdzie każdy element mający wpływ na jasność ma znaczenie. Jasne kolory, takie jak biel, pastele czy naturalne odcienie drewna, dodatkowo wprowadzają poczucie czystości i świeżości.

Jakimi zasadami kierować się podczas doboru koloru drzwi do elewacji?

Różne kolory elewacji domów.

Decydując o kolorze drzwi zewnętrznych od zewnątrz, kluczowe jest osiągnięcie harmonii z elewacją budynku. Aby stworzyć spójny i estetyczny wygląd warto zwrócić uwagę na kilka zasad:

Kolor drzwi powinien komplementować kolor i styl elewacji

Tradycyjne domy często korzystają z naturalnych odcieni drewna, które harmonizują z ceglanymi lub kamiennymi fasadami.

Uwzględnienie kolorów dominujących

Jeśli elewacja ma dominujący kolor, drzwi mogą go albo subtelnie podkreślać, albo świadomie z nim kontrastować, zależnie od zamierzonego efektu wizualnego.

Zastosowanie kontrastu

Dla bardziej współczesnych budynków, gdzie elewacje często są monochromatyczne, stosowanie kontrastowych kolorów drzwi może dodać charakteru i nowoczesności.

Podsumowanie

Podsumowując, dobór koloru drzwi zarówno do podłogi, jak i do elewacji, ma kluczowe znaczenie dla estetyki i spójności całego domu. Aby osiągnąć harmonijny wygląd, należy starannie rozważyć zarówno zasady podobieństwa, jak i przeciwieństwa. Istotne jest, aby kolor drzwi zewnętrznych współgrał z elewacją, podkreślając charakter budynku i jego otoczenie. Dzięki temu drzwi nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również estetyczną, zwiększając wartość i atrakcyjność nieruchomości.

Więcej informacji dotyczących kolorystyki drzwi zewnętrznych można znaleźć na naszym blogu:

  1. 1. Trendy kolorystyczne w drzwiach zewnętrznych 2023
  2. 2. Drzwi zewnętrzne dąb turner – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
  3. 3. Drzwi zewnętrzne winchester – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
  4. 4. Drzwi zewnętrzne złoty dąb – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
  5. 5. Drzwi zewnętrzne ciemny orzech – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
  6. 6. Drzwi zewnętrzne antracyt – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
  7. 7. Jasne drzwi zewnętrzne – wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Drzwi zewnętrzne w stylu skandynawskim

Drzwi zewnętrzne w stylu skandynawskim

Dowiedz się więcej o drzwiach zewnętrznych w stylu skandynawskim, produkowanych przez MARTOM.
Nowoczesne drzwi zewnętrzne Martom

Czym powinny się charakteryzować nowoczesne drzwi zewnętrzne?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne posiadają właściwości zapewniające maksymalną wytrzymałość skrzydła przy ergonomicznym wykorzystaniu materiałów.
Drzwi martom – gdzie kupić?

Gdzie można kupić drzwi zewnętrzne Martom?

Zastanawiasz się gdzie kupić drzwi zewnętrzne, które zapewnią bezpieczeństwo i estetykę Twojego domu lub mieszkania? Zapraszamy do Martom!
Następny