Blog

Framuga i ościeżnica — czym się od siebie różnią?

Czym framuga różni się od ościeżnicy

Podczas urządzania własnego mieszkania zazwyczaj nikomu nie brakuje nowych wyzwań, a jego wykończenie to proces, który wymaga podjęcia wielu szczególnie ważnych decyzji.

Wybierając drzwi zewnętrzne, często koncentrujemy się na ich stylu, kolorze czy dodatkach, a ignorujemy kluczowe elementy ich konstrukcji.

Często nie zdajemy sobie sprawy, chociażby z różnicy między ościeżnicą a framugą i używamy tych słów zamiennie. Dlatego, aby uniknąć problemów już na samym początku, warto zaznajomić się z tymi pojęciami jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Futryna, framuga, ościeżnica, ościeża. Jak się w tym wszystkim połapać?

Framuga, ościeznica, futryna, ościeże — co oznaczają poszczególne określenia?

Powyższe określenia są bardzo często używane zamiennie.

Wynika to prawdopodobnie z faktu, że wszystkie są związane montażem drzwi, a różnice między niektórymi z nich są bardzo niewielkie.

Warto więc zaznajomić się z dokładną definicją każdego z nich, aby uniknąć przyszłych nieporozumień.

Framuga drzwiowa

Framuga drzwiowa to wnęka znajdująca się między przodem ściany wewnątrz pomieszczenia a powierzchnią osadzonych drzwi. W języku potocznym termin framuga drzwiowa jest czasem używany zamiennie z ościeżnicą, co jednak jest błędem. Framuga i ościeżnica to dwa różne określenia.

Futryna

Futryna to zamontowana w ścianie rama, do której przymocowane są drzwi.

Definicyjnie nie różni się zbytnio od ościeżnicy, ponieważ obie spełniają tę samą funkcję. Przyjęło się więc, że futryna i ościeżnica mogą być używane zamiennie. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że futryna to określenie starsze, które powoli wychodzi z użycia.

W niektórych definicjach i porównaniach znajdziemy również informację o tym, że futryna jest ramą o stałej, jednoczęściowej budowie, natomiast ościeżnica może być regulowana.

Ościeżnica

Ościeżnica to nieruchoma rama skonstruowana z dwóch pionowych elementów łączących się z dwoma poziomymi belkami — górną oraz dolną.

Na pionowej konstrukcji mocowane są zawiasy. Ościeżnica drzwiowa jest umiejscowiona we framudze, czyli w otworze drzwiowym, i spełnia rolę ramy dla osadzonych drzwi.

Ościeże

Ościeże to powierzchnie usytuowane poprzecznie do płaszczyzny muru w otworze drzwiowym. W zależności od konstrukcji ościeże mogą być poprowadzone prostopadle do fasady ściany lub na skos, tworząc glif.

Ościeże występują jako pionowe powierzchnie boczne lub poziome górne i stanowią dopełnienie dla ościeżnic w konstrukcji drzwiowej.

Z uwagi na bardzo podobną definicję, ościeże łatwo pomylić z framugą. Różnica jest jednak znacząca.

Framuga to cała wnęka, w której umieszcza się ościeżnicę/framugę i skrzydło drzwi, a ościeże obejmują wyłącznie poprzeczne powierzchnie muru.

Jaką ościeżnicę najlepiej wybrać?

Jaki rodzaj ościeżnicy wybrać?

Znamy już definicję różnych określeń, które bardzo często są mylnie wykorzystywane zamiennie z ościeżnicą. Na koniec powiedzmy sobie o nich trochę więcej.

Nie o framugach i nie o futrynach…

O ościeżnicach.

Ościeżnice możemy podzielić na trzy rodzaje ze względu na materiał ich wykonania. Właściwości ościeżnic wykonanych w różnych technologiach są podobne pod względem technicznym.

Ościeżnice drewniane

  1. Są bardziej odporne termicznie i cieplejsze niż ościeżnice aluminiowe.
  2. Wymagają częstych i kosztownych renowacji powierzchni z powodu niskiej odporności na warunki atmosferyczne.

Ościeżnice aluminiowe

  1. Ościeżnice wykonane z aluminium są najlżejsze.

Ościeżnice hybrydowe (wykonane ze stali wypełnionej z drewna)

  1. Są najbardziej stabilne w montażu elementów takich jak zawiasy.
  2. Mają atrakcyjną cenę i doskonałe właściwości techniczne.

Ostateczna decyzja o wyborze danego materiału ościeżnic może być uzależniona od względów kosztowych, estetycznych lub osobistych preferencji klienta.

Więcej o właściwościach poszczególnych ościeżnic drzwiowych możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów: Rodzaje ościeżnic drzwiowych.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 12

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

drzwi_zewnetrzne_sosnowe

Drzwi zewnętrzne sosnowe – czym je zastąpić?

Przedstawiamy propozycje kolorów oklein, które stanowią idealną alternatywę dla klasycznych drzwi sosnowych.
Jasne drzwi zewnętrzne – wszytkom, co musisz o nich wiedzieć

Jasne drzwi zewnętrzne – wszytko, co musisz o nich wiedzieć

W poniższym artykule przyjrzymy się fenomenowi jasnych drzwi zewnętrznych, analizując ich wpływ na wygląd i atmosferę domu lub mieszkania.
Drzwi zewnętrzne antracyt – wszytkom, co musisz o nich wiedzieć

Drzwi zewnętrzne antracyt – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Przez ostatnie lata, drzwi zewnętrzne w kolorze antracytu nieustannie przyciągają uwagę klientów. W ofercie MARTOM stanowią około 40% sprzedaży.
Następny