Blog

Izolacja termiczna drzwi – sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat

Izolacyjność termiczna drzwi zewnętrznych

Dom – miejsce, do którego chętnie wracamy, nasz azyl, przestrzeń, w której chcemy czuć się komfortowo. Trudno taką stworzyć, jeśli mamy wrażenie, że w jesienne i zimowe wieczory od drzwi zewnętrznych „ciągnie” chłód, a ciepło wydostaje się na zewnątrz. Dziś udowodnimy, jak ważna jest dobra izolacja termiczna drzwi zewnętrznych.

Współczynnik przenikania ciepła dla drzwi – Ud

Na początek garść informacji o parametrach izolacyjnych drzwi zewnętrznych, a konkretnie o współczynniku przenikania ciepła dla drzwi, który oznaczamy symbolem Ud.

Określa on, ile watów ciepła ucieknie przez 1 m^2 drzwi, przy różnicy temperatur 1ºC w ciągu 1 sekundy.

Kiedy warto zdecydować się na ciepłe drzwi o szczególnie dobrej izolacyjności termicznej?

Dom w zimie

Właściwe ocieplenie drzwi zewnętrznych nie jest wymagane w każdej sytuacji. Wiele zależy od budynku, do którego chcemy dopasować drzwi.

Termoizolacja drzwi do mieszkania w bloku

Mniejszą uwagę na tę kwestię zwrócimy, jeśli mieszkamy w bloku, a wejście do naszego mieszkania poprzedza ogrzewana klatka schodowa – w takim przypadku szczególnie niski współczynniku przenikania ciepła drzwi będzie tylko i wyłącznie niepotrzebnym wydatkiem.

Termoizolacja drzwi do domu w normalnym standardzie energetycznym i domu energooszczędnego

Minimalne wymagania dotyczące drzwi do budynków ogrzewanych są regulowane przez prawo budowlane tworzone na poziomie UE:

– W nowo budowanych domach współczynnik Ud drzwi zewnętrznych nie może być większy niż 1,3 W/m2K.

– Dla drzwi do domów energooszczędnych zalecane jest stosowanie drzwi o współczynniku nie większym niż 1,0 W/m2K,

– Dla domów pasywnych nie większy niż 0,8 W/m2K.

Ponieważ w Polsce ogromna większość nowych domów jest budowana w standardzie normalnym lub energooszczędnym, dlatego przede wszystkim są poszukiwane drzwi o współczynniku Ud nie większym niż 1,0 W/m2K. Jest to wybór racjonalny, korzystny i polecany. Prawo budowlane nie reguluje przepisów dotyczących drzwi wymienianych w istniejących budynkach, ale również w przypadku renowacji warto trzymać się zaleceń normy.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej rządowych projektów wpierających termomodernizację starych budynków. Obecnie bardzo popularny jest program CZYSTE POWIETRZE. Żeby skorzystać z dofinansowania użyte materiały musza spełniać wymogi norm. Dotyczy to również drzwi zewnętrznych.

W ofercie MARTOM są dostępne standardy termiczne drzwi spełniające wymogi dla domów standardowych, energooszczędnych oraz pasywnych.

Deklaracje właściwości wszystkich standardów są dostępne na stronie: https://drzwimartom.pl/pobierz-dokumenty/.

Ciepłe progi

Próg termiczny drzwi zewnętrznych Martom

Zadowalająca izolacja termiczna drzwi zależy również od progu. Jeśli jest on wykonany z materiału “zimnego”, który dobrze przewodzi ciepło, wówczas pojawia się ryzyko kondensacji pary wodnej. Pojawiająca się w okresie zimowym woda może być przyczyna grzyba, zniszczenia parkietu lub paneli.

MARTOM oferuje progi z blokadą termiczną, wykonaną ze specjalnego tworzywa, będącego doskonałym izolatorem. Ich montaż odbywa się w strefie ciepłej, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Jak widać, temat izolacji termicznej jest dość szeroki. Pod uwagę należy wziąć nie tylko to, do jakiego budynku kupujemy drzwi, ale również jakim materiałem są wypełnione oraz jak wyglądają progi czy ościeżnice. Zawsze przed zakupem warto skonsultować się z fachowcami w branży oraz porównać deklarowane wartości Ud.

Drzwi z izolacją cieplną w ofercie MARTOM

W swojej ofercie posiadamy drzwi zewnętrzne o podwyższonych parametrach izolacji termicznej. Są to drzwi w standardzie Passive oraz Arktic.

Więcej na temat właściwości termoizolacyjnych drzwi zewnętrznych można przeczytać w zakładce: Drzwi zewnętrzne energooszczędne.

Więcej na temat różnych standardów drzwi zewnętrznych MARTOM można przeczytać w zakładce: Drzwi do domów.

WAŻNE: piana w drzwiach MARTOM jest wstrzykiwana, a nie przyklejana – dzięki temu znika problem odkształcającej się warstwy kleju. 

To właśnie troska o najmniejsze szczegóły sprawia, że drzwi, które mamy w swojej ofercie, są inwestycją na długie lata.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Porównanie drzwi zewnętrznych stalowych, aluminiowych i drewnianych

Porównanie drzwi zewnętrznych stalowych, aluminiowych i drewnianych

Istnieje wiele przekonań na temat tego, który materiał sprawdza się lepiej do produkcji drzwi. Sprawdź czym różnią się te materiały.
Które drzwi są prawe, a które lewe

Drzwi prawe czy lewe – jak je odróżnić?

Odróżnienie drzwi prawych od lewych może wydawać się dla niektórych nieintuicyjne. W poniższym wpisie wyjaśniamy na czym ten podział polega.
Wykorzystanie stali do produkcji drzwi drewnianych

Wykorzystanie stali w produkcji drzwi zewnętrznych

Udział w sprzedaży drzwi klasyfikowanych jako zewnętrzne stalowe na polskim rynku przekracza 80%. Większość z nich to drzwi hybrydowe.
Następny