Blog

Drzwi zewnętrzne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

W terminologii budowlanej funkcjonują dwie podstawowe kategorie drzwi – drzwi zewnętrzne i drzwi wewnętrzne. Drzwi zewnętrzne, jak sama nazwa sugeruje, odgradzają pomieszczenia mieszkalne lub użytkowe od świata zewnętrznego. Dla drzwi zewnętrznych stawiane są wysokie wymagania techniczne. Część niezbędnych cech użytkowych regulują zapisy i normy prawa budowlanego.

Drzwi wewnętrzne są stosowane do oddzielania pomieszczeń znajdujących się wewnątrz domu lub mieszkania. Przeważnie nie wymaga się od nich jakiś specjalnych właściwości technicznych ich głównym kryterium wyboru jest estetyka. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne różnią się praktycznie wszystkim – właściwościami, konstrukcją, technologią oraz oczywiście ceną.

To trochę jak porównanie butów narciarskich do domowych bamboszy. Z tego względu na rynku są firmy, które specjalizują się tylko w jednej kategorii drzwi. Firma MARTOM jest skoncentrowana wyłącznie na produkcji drzwi zewnętrznych. Dzięki temu jest ekspertem w branży i należy do liderów rynku.

Rodzaje drzwi zewnętrznych

To jakie drzwi zewnętrzne wybierzemy zależy od miejsca ich zastosowania. Do mieszkania w budynku wielorodzinnym przeważnie wchodzi się z ogrzewanej klatki schodowej. Z tego względu izolacyjność cieplna drzwi do mieszkań nie odgrywa kluczowej roli.

Mieszkańców bloków i apartamentowców dużo bardziej interesują drzwi wyciszające i antywłamaniowe. Coraz częściej wybierane są również drzwi przeciwpożarowe, które mogą uratować życie w przypadku pożaru.

W ofercie MARTOM są drzwi wejściowe do mieszkań, które można określić jako „trzy w jednym”. Łączą w sobie wysoki poziom wyciszenia, antywłamaniowości i odporności na ogień i dym.

W przypadku domów i mieszkań, do których wchodzi się bezpośrednio z dworu, kluczowym parametrem zewnętrznych drzwi wejściowych jest izolacyjność cieplna. Minimalny współczynnik izolacji cieplnej dla drzwi wejściowych określają normy europejskie. MARTOM w swojej ofercie posiada drzwi wejściowe o całej gamie właściwości termicznych – od standardowych do pasywnych. 

Drzwi zewnętrzne – budowa

Na rynku można wyróżnić cztery najważniejsze materiały, z których najczęściej produkuje się drzwi zewnętrzne – drewno, aluminium, PCV oraz stal. Wszystkie te materiały mają swoje zalety, ale również wady.

Drewniane drzwi zewnętrzne

Drzwi z drewna stopniowo tracą udział w rynku. Coraz trudniej jest pozyskać surowiec wysokiej jakości i przez to koszty produkcji znacząco rosną. Drewno wymaga uciążliwej i kosztownej konserwacji.

Aluminiowe drzwi zewnętrzne

Drzwi aluminiowe są opcją najbardziej kosztowną. Ze względu na dużą rozszerzalność cieplną oraz bardzo dobre przewodnictwo cieplne drzwi aluminiowe wymagają stosowania specjalnych zabiegów technologicznych, które częściowo eliminują problemy, ale znacząco podnoszą koszty.

Drzwi zewnętrzne z PCV

Drzwi z PCV szczyt swojej popularności osiągnęły w latach 90-tych dwudziestego wieku. Obecnie ich sprzedaż stale spada ze względu na słabą izolacyjność cieplną, ryzyko odkształcania się pod wpływem temperatury oraz duży ciężar skracający żywotność drzwi.

Drzwi zewnętrzne stalowe

Znakomicie nadają się na drzwi do mieszkań – są odporne, trwałe i relatywnie niedrogie. Wadą drzwi zewnętrznych z ościeżnicą stalową jest słaby poziom izolacji termicznej.

Stały postęp technologiczny przyczynił się do powstania idei drzwi zewnętrznych hybrydowych. Koncepcja ta polega na inteligentnym łączeniu różnych materiałów w sposób pozwalający na wyeliminowanie ich wad przy równoczesnym wykorzystaniu zalet. MARTOM jest liderem rozwiązań hybrydowych.

Posiada opatentowane technologie, w których łączy drewno, aluminium, stal, tworzywo ABS zbrojone włóknami szklanymi oraz pianę PUR. Drzwi hybrydowe posiadają lepsze parametry techniczne od innych rozwiązań i przy tym są konkurencyjne cenowo. Z tego powodu drzwi hybrydowe są zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem wybieranym przez klientów w Polsce.

Drzwi zewnętrzne Premium

Określenie drzwi Premium można rozumieć na kilka sposobów. Na pewno drzwi zewnętrzne Premium powinny posiadać znakomite właściwości techniczne takie jak izolacyjność cieplna, trwałość, szczelność, itp. Parametry techniczne łatwo jest porównać na podstawie dokumentacji. Innym wyznacznikiem może być jakość użytych materiałów i dbałość o szczegóły. Szeroka oferta akcesoriów, rodzaj i faktura materiałów wykończeniowych, sposób realizacji przeszkleń, itd. itp.

Najlepiej można to ocenić oglądając i dotykając drzwi na ekspozycji. Coraz większą popularność zdobywają inteligentne rozwiązania dostępu np. czytniki linii papilarnych, klawiatury kodowe, możliwość zdalnego sterowania dostępem przez smartfon, itp. Ogromny wpływ na ocenę drzwi ma również ich ogólny efekt wizualny. Drzwi przyciągające wzrok, niestandardowe rozwiązania pochwytów i antab, oryginalne przeszklenia, prestiżowy wygląd – to są niezbędne atrybuty drzwi Premium. Zapoznaj się z szeroką ofertą drzwi Premium MARTOM.

Drzwi wejściowe przeszklone

Drzwi zewnętrzne przeszklone dają duże możliwości wzornicze. Różnorodność kształtów i rozmiarów przeszkleń umożliwia stworzenie bogatej oferty kolekcji i stylów. MARTOM posiada specjalną technologię nadruku na szkle, dzięki czemu można praktycznie dowolnie dostosować wzornictwo i kolorystykę przeszklenia.

Odwiedź Galerię Modeli MARTOM i zobacz wszystkie drzwi zewnętrzne w ofercie MARTOM

Galeria Modeli MARTOM | Przykładowe modele

FAQ

Jakie drzwi zewnętrzne?

To jakie powinniśmy wybrać drzwi zewnętrzne zależy przede wszystkim od wymagań technicznych, które powinny spełniać. Część wymagań jest określona przez normy i prawo budowlane. Warto pamiętać, że często przy niewielkiej różnicy w cenie można dostać rozwiązanie znacznie przekraczające minimalne normy.

Oprócz wymagań technicznych ważny jest wybór odpowiednich funkcjonalności. Musimy zastanowić się czy decydujemy się na drzwi pojedyncze, czy może drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe Szczególnie duże znaczenie ma sposób otwierania i zamykania. Czy mają to być dwa zamki z kluczem i klamką, czy może ozdobny pochwyt, a może pochwyt z przyciskiem albo automatyczny zamek sterowany czytnikiem linii papilarnych, klawiaturą lub smartfonem? Z badań wynika, że najważniejszym kryterium doboru jest wzornictwo dopasowane do charakteru budynku i gustu klienta.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć kwestię designu. MARTOM posiada na swojej stronie www konfigurator drzwi, który umożliwia dobór optymalnych wzorów, kolorów i akcesoriów. Można również wkleić zdjęcie swojego domu i przymierzyć, jak skonfigurowane drzwi będą się prezentować na elewacji.

Gdzie kupić drzwi zewnętrzne? 

Prawidłowy wybór drzwi zewnętrznych wymaga specjalistycznego doradztwa, pomiaru i montażu. Szczególnie profesjonalny montaż wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w sprzedaży i montażu stolarki otworowej. MARTOM współpracuje z ponad 800 firmami na terenie Polski. Zachęcamy również do kontaktu z naszą infolinią, gdzie można otrzymać profesjonalną informację i poradę na temat oferty MARTOM.

Ile kosztują drzwi zewnętrzne?

Cena drzwi zewnętrznych jest uzależniona od wielu czynników takich jak standard termiczny, zamek, przeszklenie, dobór akcesoriów , itd. Na naszej stronie dostępny jest konfigurator, który umożliwia dokładną wycenę w zależności od wybranych opcji.

Jak pomocny był ten wpis?

Oceń

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

OFERTA

Podobne wpisy

Drzwi zewnętrzne klasyczne | Martom

Drzwi zewnętrzne klasyczne | Martom

Martom stworzył kolekcję drzwi zewnętrznych Classic. Łączy ona w sobie drzwi zewnętrzne klasyczne z nowoczesną technologią.
Pochwyty do drzwi – wiodący trend wśród akcesoriów drzwiowych

Pochwyty – wiodący trend wśród akcesoriów drzwiowych

Pochwyty do drzwi zewnętrznych mogą być ciekawym zamiennikiem klasycznej klamki. Odpowiednio dobrane spełniają nie tylko funkcję praktyczną.
Drzwi energooszczędne | Martom

Drzwi energooszczędne zewnętrzne | Martom

Wybierając drzwi energooszczędne i przyczynić się do ograniczania zmian klimatycznych oraz zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Następny